آموزش صادرات برنج از ۰ تا ۱۰۰

آموزش صادرات برنج

برنج یکی از مواد غذایی محبوب و پرطرفدار در جهان است که هر ساله به مقدار زیادی در کشورهای مختلف تولید می شود. این ماده غذایی چندین هزار سال پیش در کشور چین کشف شد و اکنون در کشورهای بزرگی مثل هند یا ایران هم کشت می شود. برنج ها انواع مختلفی دارند و طعم و بویی که دارند نیز با هم متفاوت است. تاجران و بازرگانان زیادی هستند که از طریق صادرات و یا واردات برنج به کشور خود یا کشورهای همسایه، نیاز مردم جهان به این ماده غذایی را برطرف می کنند. یکی از کشورهایی که برنج آن معمولا به سایر نقاط جهان صادرات می شود، ایران است. برنج ایرانی همواره زبان زد خاص و عام است و به دلیل طعم و مزه فوق العاده ای که دارد، چه در کشور ایران و چه در جهان محبوبیت زیادی دارد. اما تاجران چطور می توانند برنج ایرانی را به کشورهای دیگر صادر کنند؟ با ما در این مطلب با عنوان آموزش صادرات برنج همراه باشید تا تمام آنچه نیاز است در مورد صادر کردن این محصول غذایی بدانید را بگوییم.

 

برنج، غذایی خوشمزه و درآمد زا

قبل از اینکه وارد مراحل آموزش و چگونگی صادرات برنج شویم، بد نیست کمی در مورد این ماده خوراکی که ارزش غذایی بسیاری دارد و همچنین درآمد فوق العاده ای را برای کشورهای تولیدکننده به ارمغان می آورد صحبت کنیم. همانطور که گفتیم، مبدا پیدایش برنج کشور چین است که به صورت کاملا اتفاقی کشت شد و اکنون بیشتر مردم جهان به عنوان یک ماده غذایی اصلی از برنج استفاده می کنند. از آن جا که برنج فواید فوق العاده ای دارد و برای بدن بسیار مفید است، بیشتر مردم جهان تمایل به استفاده از آن را دارند.

گونه های مختلفی از انواع برنج وجود دارد. اگر شما قصد دارید مراحل آموزش صادرات برنج را پشت سر بگذارید و وارد دنیای تجارت این ماده غذایی شوید، قبل از هر چیز باید با کیفیت ترین برنج ها را بشناسید و بهترین برنج عطری ایرانی را پیدا کنید تا از طریق صادرات آن بتوانید مشتریان بیشتری در کشورهای همسایه پیدا کنید و از معامله هایتان سودهای زیادی کسب کنید.

در سطح دنیا نیز هزاران گونه برنج وجود دارد که چندین گونه پرطرفدار آن در کشور ایران کشت می شوند. به صورت کلی تمام این گونه ها در دسته قرار می گیرند که شامل موارد زیر هستند:

  1. برنج آفریقایی: مقدار کمی از نیاز مردم جهان توسط برنجی که در کشورهای آفریقایی کشت می شود، تامین خواهد شد
  2. برنج آسیایی: کشورهای آسیایی زیادی در تولید برنج مشغول به فعالیت هستند که از جمله آن ها می توان به جاپونیکا (ژاپنی) و ایندینیکا (هندی) اشاره کرد. برنج های ژاپنی و هندی تفاوت های بارزی با یکدیگر از لحاظ شکل و نوع طبخ دارند. بین برنج های آسیایی، بیشترین برنجی که کشت می شود هم رنج هندی است

از آن جا که بیشتر کسانی که این مطلب را می خوانند، بازرگانان و تجار ایرانی هستند و قصد آموزش صادرات برنج ایرانی و اطلاع از قوانین صادرات برنج ایرانی را دارند، ما در ادامه در مورد نحوه صادرات این نوع از برنج صحبت می کنیم.

 

آموزش صادر کردن برنج
آموزش صادر کردن برنج

 

آموزش صادرات برنج ایرانی

برنج ایرانی یکی محبوب ترین انواع برنج است چرا که طعم و عطری بی نظیر دارید و نوع پخت آن آسان و بدون هیچ مشکل است. همچنین قد و اندازه برنج ایرانی بزرگ است و همین دلیلی برای محبوبیت هر چه بیشتر آن می شود. برنج ایرانی هم اکنون طرفداران بسیار در دنیا دارد. در زیر قصد داریم آموزش صادرات برنج ایرانی را با شما به اشتراک بگذاریم. ما به بیشتر مفاهیمی که نیاز است در مورد صادرات این ماده غذایی بدتانید را به شما خواهیم گفت.

 

کشور های مقصد برنج ایرانی

کشورهای زیادی سالانه خواستار واردات برنج ایرانی هستند. این کشورها برنج ایرانی را در تناژ مختلف وارد کشور خود می کنند تا بتوانند نیاز مردمشان را به برنج به صورت کامل برطرف نمایند. حال ما در زیر لیست برخی از این کشورها را ذکر می کنیم و توضیحاتی هم در موردشان خواهیم داد..

 

کشور عراق

کشور ایران و عراق دو دوست و دو همسایه همیشگی برای هم هستند. توافق نامه های اقتصادی خاصی بین ایران و عراق وجود دارد که به خاطر همان توافق نامه ها عراق یکی از مقاصد صادرات برنج ایرانی است. اگر قصد دارید وارد مراحل آموزش صادرات برنج ایرانی شوید و به دنبال کشوری مناسب برای صادرات برنج می گیردید، بدون شک عراق یکی از بهترین گزینه های پیش روی شماست.

 

کشور ارمنستان

ایران و ارمنستان نیز روابط سیاسی بسیار خوبی با یکدیگر دارند به نحوی که سالانه صادرات و واردات محصولات زیادی بین این دو کشور انجام می شود. یکی از محصولات صادراتی که همواره کشور ارمنستان خواستار آن است، برنج ایرانی است. پس اگر تاجر هستید و قصد صادرات برنج دارید، می توانید روی کشور ارمنستان هم حساب باز کنید.

 

کشور روسیه

روسیه به چند دلیل می تواند مقصد خوبی برای صادرات برنج ایرانی باشد. البته وارد وارد مراحل آموزش صادرات برنج می شود، مدرسین شما را با این دلایل به صورت کامل آشنا می کنند، اما اگر بخواهیم نگاهی گذرا به این موضوع کنیم، یکی از مهمترین دلایل برای صادرات برنج به این کشور وجود مرز آبی مشترک است. همچنین روابط سیاسی خوبی بین روسیه و ایران وجود دارد که این مسئله هم موجبات صادرات برنج را به این کشور فراهم می کند.

 

کشور قطر

چندین سال است که بین ایران و قطر روابط اقتصادی خیلی خوبی وجود دارد. این دو کشور با وجود این روابط می توانند محصولات زیادی را به صورت صادراتی یا وارداتی از هم دریافت نمایند. بدون شک یکی از محصولات صادراتی که قطر همیشه خواستار آن است، برنج ایرانی باکیفیت است.

 

صادر کردن برنج
صادر کردن برنج

کشور عمان

یکی از کشورهایی که در حوزه خلیج فارس وجود دارد، عمان است. این کشور سالانه نیاز شدیدی به برنج دارد و به همین خاطر تجار و بازرگانان ایرانی می توانند برای صادرات برنج روی کشور عمان هم حساب ویژه ای باز کنند.

 

کشور سوریه

بیروت و تهران روابط خیلی خوبی با یکدیگر دارند. وقتی که دو کشور سوریه و ایران روابط خیلی مستحکم و با دوامی با هم دارند، بدون شک زمینه صادرات محصولات مختلف از جمله محصولات غذای بین آن ها به وجود می آید. برنج یکی از انواع محصولات غذایی است که بازرگانان می توانند انواع آن را در کشور سوریه به فروش برسانند.

 

کشور کویت

کویت هم یکی دیگر از مقاصد تجار و بازرگانان است. آن ها می توانند سالانه تناژ زیادی از انواع برنج ایرانی را به کشور کویت وارد کنند و از این طریق سودهای بسیاری به دست بیاورند.

 

کشور آلمان

مزایای برنج ایران فوق العاده زیاد است، تاجران آلمانی از این قضیه آگاه هستند و به همین دلیل زمینه واردات برنج به کشور خودشان را فراهم می کنند. اگر جزو بازرگانان ایرانی هستید، می توانید روی کشور آلمان که یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپایی است حساب ویژه ای باز کنید. سالانه به مقدار زیادی برنج در کشور آلمان مصرف می شود و همین موجب ایجاد نیاز در این کشور خواهد شد. شما با عرضه برنج با کیفیت به این کشور می تواند آن را تبدیل به یکی از مشتریان دائمی خود کنید.

 

کشور تاجیکستان

دو کشور ایران و تاجیکستان فرهنگ و آداب و رسوم زیادی دارند که شبیه به هم هستند. همین نزدیکی فرهنگی دو کشور به یکدیگر باعث می شود که مواد خوراکی و غذایی که در آن دو وجود دارد شبیه به هم باشد. به همین دلیل تاجیکستان هم می تواند گزینه ای مناسب و خوب برای صادرات برنج باشد. اگر قصد دارید وارد مراحل آموزش صادرات برنج شوید، تاجیکستان هم گزینه بسیار خوبی است که می توانید روی آن حساب باز کنید.

 

نحوه صادرات برنج ایرانی

حال وارد مراحل اصلی آموزش صادرات برنج می شویم. از این جا به بعد شما می آموزید که چطور برنج را به کشورهای دیگر صادر کنید و از طریق این تجارت سودهای بسیاری کسب کنید.

شناخت بازار هدف

اولین کاری که هر تاجر زیرک و باهوش باید انجام دهد شناخت بازار هدف است. شما در ابتدا باید نیازسنجی کنید و نیاز بازار کشورهای مختلف را بشناسید. در این بین کشورهایی که بیشتر از بقیه به برنج ایرانی نیاز دارند را پیدا کنید و با معامله با آن ها سودهای بسیاری به دست بیاورید. اگر بدون هیچ شناختی بخواهید وارد دنیای تجارت برنج شوید، بدون شک نمی توانید چندان موفقیتی چشمگیری به دست بیاورید. حتی گاها این اتفاق باعث می شود که ضررهای زیادی هم دامن گیرتان شود. پس قبل از هر چیزی اینکه بازار هدف شما کجاست و چه مقدار به برنج نیاز دارد، با اهمیت است و نباید از آن غافل شوید.

حتی اگر نیاز است، باید مدت ها مان بگذارید و اولین قدم از مراحل آموزش صادرات برنج را به درستی طی کنید. اگر نتوانید بازار هدف تان را به درستی تعیین نمایید، مابقی مراحلی که قرار است در ادامه توضیح دهیم هم ناکارآمد خواهند بود چرا که شما اولین قدم را نادرست خواهید برداشت.

 

شیوه صادرات برنج
شیوه صادرات برنج

 

ارسال پیش فاکتور برای محصول صادراتی

ارسال پیش فاکتور به این منظور است که شما به کشور مقصد می فهمانید که آمادگی لازم برای صادر کردن برنج به آن جا را دارید. در واقع وقتی که بازار هدف تان را شناختید، شما باید به نوعی با کشور همسایه ارتباط برقرار کنید و به آن ها بفهمانید که می توانید نیازشان را به برنج برطرف کنید. شما با ارسال پیش فاکتور می توانید این کار را انجام دهید و زمینه صادرات برنج به کشورهای دیگر را فراهم سازید. زمانی که پیش فاکتور ارسال کردید، نوبت کشور مقصد است که آن را تایید یا رد کند. چنانچه کشور مقصد صادرات رنج را تایید کرد، شما می توانید وارد مراحل بعدی شوید.

 

تشخیص کیفیت محصولات صادراتی

برای اینکه بتوانید محصولاتی را به کشورهای دیگر صادر کنید، باید بر اساس قوانینی مشخص عمل کنید. در واقع این قوانین کیفیت محصولات صادراتی را تضمین می کنند. تمامی پروتکل هایی که مربوط به صادرات برنج هستند را مد نظر قرار دهید و بر اساس آن ها برنج باکیفیتی و خوبی را آماده صادرات کنید. همچنین نحوه بسته بندی محصولات شما بسیار اهمیت دارد! پس باید برنجی را آماده صادرات کنید که بسته بندی مناسبی دارد و از لحاظ کیفیت هم در سطح بالایی قرار دارد.

 

تعیین ارزش گمرکی

وقتی که زمان تعیین ارزش گمرکی فرا می رسد، شما باید مبالغی که بابت فرستاده شدن محصولات به دفتر گمرکی اول پرداخت کردید را بررسی کنید. این هزینه ها شامل موارد مختلفی هستند که از جمله آن ها می توان به بسته بندی، باربری و … اشاره کرد. بعد از اینکه هزینه ها را بررسی کردید و جمع زدید، نوبت به مراحل دیگری می رسد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

  • اظهار کالا به گمرک
  • گواهی مربوط به ارسال محصول
  • گرفتن رسید فاکتور
  • تنظیم قرارداد مربوط به جا به جایی و بیمه
  • گواهی بررسی محصولات

 

گرفتن مجوز صادرات

برای انجام هر فعالیت اقتصادی نیاز به دریافت برخی گواهی ها و مجوزها وجود دارد. برای تجارت برنج هم شما از این قاعده مستثنی نخواهید بود. برای اینکه بتوانید اقدام به صادرات برنج کنید، در هر کلاس آموزش صادرات برنج هم شرکت نمایید، در وهله اول به شما خواهند گفت که برای کارهای تجاری و صادرات محصولات مجوزهای مربوطه را دریافت کنید. شما برای اینکه بتوانید برنج را به کشورهای دیگر صادر کنید به دو مجوز از دو ارگان خاص نیاز دارید که در زیر نام آن ها را می آوریم:

  1. سازمان جهاد و وزارت کشاورزی
  2. وزارت صنعت، معدن و تجارت

 

ارسال محصولات

روش های مختلفی برای صادرات رنج وجود دارد. معمولا قبل از اینکه بخواهید برنج را به کشور مقصد بفرستید، روش ارسال مشخص می شود. روش ارسال برنج به صورت دریایی، هوایی و زمینی است که باید از قبل تعیین شود. قطعا هر یک از روش های ارسال محصولات هزینه های به خصوصی در پی دارند. اگر بخواهید هر چه سریعتر محصول را به کشورهای دیگر بفرستید باید از طریق صادرات هوایی اقدام کنید اما اگر پرداخت مبلغ اندک بابت جا به جایی محصولات برایتان اهمیت دارد می توانید از روش زمینی استفاده نمایید. شما بر اساس شرایط می توانید تصمیم بگیرید که برنج ها را به چه شیوه ای برای کشور مقصد بفرستید.

 

روش صادرات برنج
روش صادرات برنج

 

نکات مهم در صادرات برنج

در این بخش از آموزش صادرات برنج نکات مهمی را با شما در میان می گذاریم که نباید نادیده شان بگیرید:

 

بازاریابی برنج در کشورهای همسایه

بازاریابی همواره نقش به سزایی در موفقیت هر تجارتی دارد. اگر وارد تجارت صادرات و واردات برنج شده اید، پس باید به روش ها و اصول بازاریابی مسلط شوید. شما باید بتوانید با فروشندگان و مراکز عرضه برنج در کشورهای همسایه ارتباط برقرار کنید و زبان آن ها را متوجه شوید. همچنین باید نحوه ترغیب کردن شان نسبت به اینکه از برنج شما استفاده کنند را بیاموزید و نفوذ کلام بالایی به دست آورید. شما باید نیازهای واقعی مشتریان تان را درک کنید و بر اساس این نیازها محصولات تان را به آن ها معرفی کنید.

از آن جا که برنج در بسیاری از کشورهای دنیا تولید می شود و گونه های مختلفی دارد، شما در یک بازار پر از رقیب حضور دارید. پس باید بدانید که چطور بازاریابی کنید که بتوانید مشتریان مخصوص به خود را پیدا کنید و از طریق صادرات برنج برای آن ها سود کسب کنید. در هر کلاس آموزش صادرات برنج هم که شرکت نمایید، تمام مدرسین مهمترین راه برای موفقیت در این کسب و کار را بازاریابی صحیح و اصولی معرفی خواهند کرد. کلاس های مختلفی برای آشنایی با امور بازاریابی برگزار می شوند که می توانید در آن ها شرکت کنید و علم بازاریابی موفق را در آن ها بیاموزید.

بخش عظیمی از بازاریابی موفق شما به تجربه ای که دارید بستگی دارد. پس سعی کنید حضورا وارد کشورهای مقصد شوید و با بازار آن جا آشنا شوید. این کارها باعث می شود که کم کم علم بازاریابی صحیح در آن جا را بیاموزید و بتوانید سریعتر محصولات خود را به فروش برسانید.

 

اهمیت بسته بندی کالا در صادرات برنج

بسته بندی همواره یکی از مهمترین نکات برای جذب مشتری است. تا زمانی که نتوانید بسته بندی شیک و مناسبی برای برنج های صادراتی تان تهیه کنید، قطعا مشتریان زیادی هم نخواهید داشت. کسانی که قرار است برای آن ها برنج بفرستید، نه از کیفیت برنج ایرانی با خبرند و نه از روش کشت آن مطلع هستند، آن ها تنها چیزی که می بینند را باور می کنند و اگر برنج های شما بسته بندی خوبی نداشتند، حتی اگر بالاترین کیفیت را هم دارا باشند، شاید مشتریان تان آن ها را پس بزنند و نخواهند که از محصولات شما خریداری کنند.

بسته بندی ارتباط مستقیمی به حجم برنج ارسالی هم دارد. معمولا برنج ها در بسته بندی های چند صد گرمی به فروش می رسد. شما باید براساس نیازی که مشتریان تان دارند، بسته بندی هایی با حجم مناسب تهیه کنید و برنج ها را در آن ها قرار دهید تا به این شکل فروش بیشتری تجربه کنید.

روی زیبایی بسته بندی برنج ها وقت و زمان زیاد بگذارید. هر چه جذابیت ظاهری بسته بندی بیشتر باشد، احتمال امکان صادرات آن بیشتر خواهد شد. اگر در کلاس های آموزش صادرات برنج شرکت کنید، در مورد این موضوع توضیحات بیشتری به شما خواند داد.

 

صادرات برنج
صادرات برنج

 

نحوه صادرات برنج به دیگر کشورها

خوشبختانه برنج جزو آن دسته از محصولات غذایی است که حتما نیازی نیست برای ارسال آن عجله کنید. در واقع این محصول نیازی به ارسال سریع ندارد و می توانید با روش های کم هزینه تر هم آن را به کشورهای همسایه ارسال کنید. اگر می خواهید از این تجارت سود زیادی کسب کنید، پس کم هزینه ترین روش ارسال را در نظر بگیرید. البته باید از قبل با مشتریان خود در کشورهای همسایه صحبت کنید و با آن ها در مورد این موضوع توافق نمایید. با گرفتن مشاوره بازرگانی نیز می توانید بهترین روش ارسال برنج را هم تشخیص دهید. پس اگر می خواهید تجارتی موفق در برنج تجربه کنید، از مشاوران و کارشناسان فعال در این زمینه کمک بگیرید.

 

گرفتن مجوزهای لازم برای صادرات برنج

همانطور که در قبل هم گفتیم، برای صادرات برنج نیاز به برخی مجوزها دارید. در کلاس های آموزش صادرات برنج این مجوزها را به طور کامل به شما معرفی می کنند. مجوز ها در واقع محدودیت ها را از بین می برند و دست شما را در ارسال کالا برای مشتریان تان باز نگه می دارند. برای هر محصول و کالایی سازمان های مختلفی وجود دارند که مجوز آن ها برای صادرات آن محصولات مهم و الزامی است. این مجوز ها در واقع حمایتگر قانون شما در زمینه صادرات برنج هستند.

برای برنج نیاز به دریافت برخی مجوزها دارید. این مجوزها به شما کمک خواهند کرد که در وهله اول بتوانید فرایند صادرات کالا را انجام دهید و در وهله دوم محدودیتی در حجم و تناژ برنج های ارسالی برایتان به وجود نیاید. اگر نمی دانید که چور باید این مجوز ها را دریافت کنید و وارد مراحل صادرات برنج شوید، در کلاس های آموزش صادرات برنج شرکت کنید یا از مشاورین بازرگانی کمک بگیرید. مشاوران تک تک مجوزهای لازم را به شما خواهند گفت و همچنین نحوه دریافت آن ها را هم به شما توضیح می دهند.

 

آموزش صادرات برنج، راهی برای موفقیت در تجارت

با آموزش صادرات برنج راهی برای موفقیت در تجارت پیدا می کنید. برنج امروزه یکی از پرطرفدارترین مواد غذایی به شمار می رود که سر سفره بسیاری از ایرانیان و مردم جهان طبخ می شود. این ماده غذایی خوشمزه هر ساله سود بسیاری هم برای تاجران و بازرگانان به ارمغان می آورد. ما تمام آنچه نیاز بود تا در مورد صادرات این محصول بدانید را در این مطلب ذکر کردیم. حالا اگر هنوز هم سوالی برایتان مانده و نتوانستید پاسخ خود را در طول این مطلب بیابید، می توانید با کارشناسان و متخصصین امور بازرگانی در تماس باشید تا آن ها شما را به صورت کامل راهنمایی کنند.

همچنین شما می تواند با کارشناسان مجموعه هلدینگ افضل تجارت ایرانیان تماس بگیرید. کارشناسان ما نیز تمام آنچه نیاز است در این زمینه بداند رابه شما خواهند گفت. ما کارشناسانی با تجربه و با مهارت داریم که در زمینه تجارت و صادرات یا واردات کالا کمک تان می کنند. اگر نمی خواهید مدت ها وقت بگذارید و کلاس های آموزش صادرات برنج را پشت سر بگذارید، بهترین راه مشاوره گرفتن از مشاورین حرفه ای است. ما حاضریم تمام آنچه که در مورد تجارت برنج می دانیم را به شما بگوییم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید همین حالا با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید.

مرتضی خزایی
ارسال دیدگاه