بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران (لیست برترین ها)

بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران

یکی از بزرگترین کشورهای جهان که در عین حال وضعیت آب و هوایی خیلی خوبی دارد ایران است. در ایران مزارع و زمین‌های حاصلخیز بسیاری وجود دارد و سالانه محصولات کشاورزی بسیاری در کشورمان تولید می‌شود. یکی از محصولات کشاورزی پرطرفدار بین ایرانیان برنج است. شهرهای زیادی در کشور ایرانی به صورت سالانه برنج‌ها را در کیفیت‌های مختلف تولید و روانه بازار می‌کنند. اما بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران کدام شهر است؟ در این مطلب قصد داریم در مورد بهترین و برترین شهرهای ایران که در زمینه کشت و تولید برنج موفق عمل می‌کنند توضیحاتی بدهیم. همراه ما باشید.

بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران

برنج بعد از گندم یکی از محصولات پر طرفدار کشاورزی است که سر سفره هر ایرانی یافت می‌شود. برنج در کشور ایران در مناطق مختلف کشور به خصوص در مناطق شمالی کشت می‌شود. برنج هر منطقه بسته به نوع کشت و زراعت با هم متفاوت است. اگر دوست دارید بدانید که در کدام مناطق بهترین برنج‌ها کشت می‌شود سپس باید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید چرا که این مناطق را معرفی و توضیحاتی در موردشان خواهیم داد.

برنج مازندران (طارم محلی )

بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران مازندران است چرا که بیشترین میزان برنج مورد نیاز کشور را تامین می‌کند. بر خلاف گیلان، در مازندران در هر سال دو بار کشت برنج توسط کشاورزان انجام می‌شود. شرایط آب و هوایی گیلان به کشاورزان این اجازه را نمی‌دهد که بیشتر از یک بار در سال به کشت برنج بپردازند اما خوشبختانه کشاورزان مازندرانی از این قاعده مستثنی هستند و هر ساله دو بار در فصل‌های تابستان و پاییز برنج کشت می‌کنند.

در این استان مهد برنج ایران شهر فریدون کنار وجود دارد که برنج طارم محلی آن با عطر و طعم خاص خود زبانزد ایرانیان و حتی درجهان نیز شناخته شده است. برنج‌های مطرح این منطقه طارم، طارم هاشمی، فجر، شیرودی ، ندا، روشن و….. می‌باشد.

ایران و بزرگترین تولیدکننده برنج
ایران و بزرگترین تولیدکننده برنج

برنج گیلان )هاشمی)

گیلان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران شهرت دارد. در این استان به دلیل آب و هوای عالی و خاک مناسب همواره کشاورزان برنج‌های باکیفیت و طعم و عطری فوق‌العاده تولید می‌کنند. شغل بیشتر مردم گیلان کشاورزی است و آنها به تولید برنج مشغول هستند. سالانه نیاز بخش بزرگی از کشور ایران به برنج توسط شهرهای گیلان تامین می‌شود.

در استان گیلان فصول خاصی برای کشت برنج وجود دارد. در هر سال یک بار در تابستان و پاییز در این شهر کشاورزان دست به تولید برنج می‌زنند و به همین خاطر شهر برنج گیلان به خاطر طعم و عطر بی نظیر نسبت به سایر برنج‌های ایرانی در کشور پیچیده است.

برنج گلستان (دم سیاه،فجر)

بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران استان‌های شمالی کشور هستند پس گلستان را هم به لیست بهترین و بزرگترین شهرها اضافه می‌کنیم. گلستان هم آب و هوای بی نظیری دارد و خاک مناسب آن باعث شده تا بیشتر مردم این شهر به جای هر شغل دیگری به کشاورزی روی بیاورند. در استان گلستان برنج‌هایی با کیفیت‌های مختلف کشت می‌شود که از جمله آنها میتوان به طارم دم سیاه، فجر یا ندا اشاره کرد. این استان هم مانند شهرهای شمالی دیگر کشورمان برنج‌هایی بی‌رقیب تولید می‌کنند که کیفیت شان زبان زد خاص و عام است.

اما چه چیزی باعث می‌شود گلستان هم به عنوان بزرگترین تولید کننده برنج در ایران شناخته شود؟ در پاسخ به این سوال باید به شب‌های سرد استان گیلان اشاره کنیم. شب‌های سرد گلستان روی طعم فوق العاده برنج این شهر تاثیر مطلوبی می‌گذارند. از آنچه که مناطق کوهستانی هم در این شهر وجود دارد، پس نباید انتظار برنجی بی‌کیفیت و نامرغوب را از شهر گلستان داشت.

یکی از کارهای جالبی که کشاورزان گلستانی برای کشت برنج انجام می‌دهند، خشکه‌کاری است. اما خشکه کاری چیست؟ در واقع این روش برای جلوگیری از مصرف بیش از اندازه آب انجام می‌شود. در مناطقی که کم آب هستند، کشاورزان برای کشاورزی به این روش روی می‌آورند. در واقع برنج گلستان با یکی از انواع برنج‌هایی است که در تولید آن از آب کمی استفاده می‌شود تا در مصرف آب صرفه‌جویی شود.

بزرگترین تولیدکنندگان برنج در ایران
بزرگترین تولیدکنندگان برنج در ایران

برنج اصفهان (لنجان)

اصفهان را همه به عنوان نیمه‌ای از جهان می‌شناسند، این شهر بزرگ، محال است که در لیست بزرگترین تولیدکننده‌های برنج در ایران نباشد. اصفهان با تولید برنج لنجان یا لنجون به عنوان بزرگترین تولید کننده برنج در ایران شناخته می‌شد. اما چرا از فعل گذشته استفاده کردیم؟ چون متاسفانه در سال‌های گذشته از آنجا که خشکی بیش از اندازه‌ای در مناطق کشت این محصول ایجاد شد، تولید این نوع برنج هم کاهش یافت.

برنج لنجان یا لنجون در شهرهای زرین شهر، لنجان و چمگران کشت می‌شود. این برنج کیفیت فوق‌العاده بالایی دارد و از نشاسته زیادی برخوردار است به قدری که بعد پخت نرمی و طعم بی نظیرش همه را محو خود می‌کند. این برنج در برابر کم آبی مقاوم است و به عنوان یکی از انواع برنج چمپا شناخته می‌شود.

برنج خوزستان (عنبربو)

شهرهایی که به عنوان بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران شناخته می‌شوند، فقط به شهرهای شمالی محدود نمی‌شود، این شهرها شامل مناطق دیگر ایران هم می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به خوزستان اشاره کرد. برنجی که در استان خوزستان کشت می‌شود، بعد از پخت عطر و بویی بی نظیر از خود در فضا پخش می‌کند به نحوی که توجه هر کسی را به خود جذب می‌نماید. برنج عنبر بو به عنوان بهترین برنج خوزستان شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید سفره‌ای پهن کنید که غذایی خوشمزه و دلنشین با برنج در آن برای مهمانان‌تان پذیرایی کنید، بدون شک برنج عنبر بو یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شماست.

هر چند قد برنج عنبر بو نسبت به برنج‌هایی که در شمال کشور کشت می‌شود کوچکتر است اما نباید کیفیت فوق‌العاده آن را از یاد برد. این برنج در مناطق شوشتر، دزفول، شادگان و خرمشهر کشت می‌شود.

برنج فارس (چمپا، کامفیروز)

استان فارس یکی یکی از طلایه‌داران تولید برنج در ایران است. در این استان برنج چمپای قصر دشتی-برنج کامفیروز تولید می‌شود. برنج استان فارس از لحاظ عطر و طعم فوق العاده است و برای پذیرایی به عنوان بهترین گزینه شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های خوبی که استان فارس را تبدیل به بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران می‌کند، مقاومت برنج تولیدی‌اش در برابر گرما و کم آبی است. در شهرهایی مثل سپیدان یا جهرم برنج‌های باکیفیتی نظیر شفق و کادوس در استان فارس تولید می‌شود که از نوع خود بی نظیر هستند.

برنج سیستان و بلوچستان(شفق)

شاید بگویید که سیستان و بلوچستان آب و هوای خوبی برای تولید برنج ندارد اما با وجود این کشاورزان زحمت کش این استان موفق به تولید برنج با کیفیتی شده اند که هم‌اکنون درخواست زیادی برای آن در سطح کشور وجود دارد. شهرستان‌های نیک شهر و سرباز جزو پرتولیدترین شهرستان‌های سیستان و بلوچستان هستند که اقدام به تولید برنج با کیفیت ایرانی می‌کنند. برنج‌های تولیدی در استان سیستان بلوچستان از مدل شفق، نعمت، شیرودی و … است.

تولیدکنندگان بزرگ برنج در ایران
تولیدکنندگان بزرگ برنج در ایران

دیگر استان‌های تولیدکننده برنج در ایران

دیگر استان‌هایی که در تولید برنج در شکرو ایران مشغول به فعالیت اند، به شرح زیر هستند:

  • کهگیلویه و بویر احمد
  • چهارمحال بختیاری
  • اردبیل
  • کردستان
  • لرستان

مرکز پخش برنج باکیفیت ایرانی

اما از کدام مرکز خرید برنج‌های بزرگترین تولید کننده برنج در ایران را خریداری کنیم؟ شما باید از مرکزی اقدام به خرید برنج کنید که اولاً مجوزهای لازم در زمینه فروش برنج را دارد و با کشاورزان مختلف در سراسر کشور قراردادهای مختلفی تنظیم می‌کند. همچنین باید مرکزی را برای خرید برنج پیدا کنید که برنج‌های صد در صد ایرانی و کاملا مرغوب را عرضه می‌کنند. برخی فروشندگان سودجو برنج‌های خارجی و بی‌کیفیت را با عنوان بهترین برنج ایرانی به فروش می‌رسانند که باید مراقب این دسته از افراد باشید.

هلدینگ افضل تجارت ایرانیان با سال‌ها فعالیت در زمینه عرضه مواد غذایی مختلف از جمله برنج در خدمت شماست تا باکیفیت ترین و مرغوبترین برنج‌های ایران را به شما عرضه کند. در این مجموعه برنج‌های بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران عرضه می‌شود. کارشناسان و متخصصان مجموعه افضل تجارت با بررسی‌های تخصصی کیفیت برنج‌های کشاورزان مختلف را با هم می‌سنجند و مرغوبترین آنها را برای عرضه و فروش در مجموعه خود قرار می‌دهند.

اگر می‌خواهید برنج‌های بزرگترین تولیدکننده برنج در ایران را خریداری کنید، همین حالا با مجموعه هلدینگ افضل تجارت ایرانیان تماس بگیرید. کارشناسان ما تمام راهنمایی‌های لازم به جهت خرید بهترین برنج را به شما خواهند کرد و کمک تان می‌کنند که برنج مرغوبی خریداری کرده و در سبد مصرفی خانواده خود قرار دهید.

مرتضی خزایی
ارسال دیدگاه