ترخیص کالا از گمرک

ترخیص کالا از گمرک

یکی از مهمترین کارهایی که هر تاجری که در زمینه واردات کالا فعالیت می کند باید به آن مسلط باشد، نحوه ترخیص کالا است. ترخیص کالا یکی از ضروری ترین و اساسی ترین مراحل تجارت کالا و دریافت آن در داخل مرزهای یک کشور است. قوانینی که مربوط به ترخیص کالا هستند، تعیین کننده نحوه عملکرد تاجران و بازرگانان هستند. این قوانین تعداد زیادی دارند و توسط اداره گمرک تعیین می شوند. هر تاجری که قصد ترخیص کالا دارد، باید کاملا به این قوانین مسلط باشد و بر اساس آن ها کالای خود را ترخیص نماید. هر تاجری که از این قوانین پیروی نکند یا دانسته یا ندانسته خلاف آن ها عمل کند، بر اساس قوانین موجود مشمول جریمه خواهد شد. از آن جا که مراحل ترخیص کالا از گمرک برای برخی از تاجران مبهم است و بعضی هنوز در مورد آن چیزی نمی دانند، قصد داریم که در ادامه این مطلب صفر تا صد آنچه نیاز است در مورد این موضوع بدانید را مطرح کنیم. همراه ما باشید.

 

ترخیص کالا چیست؟

قبل از اینکه به سراغ توضیح هر مفهوم و نکته ای در خصوص ترخیص کالا برویم، می خواهم معنی ترخیص کالا را بگوییم. به طور کلی ترخیص کالا به پروسه ای می گویند که توسط تاجران و بازرگانان یا حتی نماینده هایی که آن ها به صورت قانونی برای خود تعیین می کنند، برای واردات انجام می شود. طی فرآیند قانونی ترخیص کالا، تاجر یا نماینده او می تواند کالا را از گمرک کشور خارج کند. ترخیص کالا شامل چندین مرحله است و هر تاجر برای اینکه بتواند محموله ای را ترخیص نماید، باید برخی اقدامات را انجام دهد.

طی فرآیندی که در مراحل ترخیص کالا انجام می شود، می بایست که تمام مدارکی که برای انجام این کار نیاز است را آماده کنید. این مدارک چه فیزیکی و چه الکترونیکی اهمیت زیادی دارند و باید به اداره گمرک ارائه شوند. وقتی که تمامی مدارک آماده بودند و همچنین تمامی هزینه های مربوطه هم پرداخت شدن، در این زمان امکان ترخیص کالا وجود خواهد داشت.

ترخیص کالا از گمرک چیست و چگونه انجام می شود

 

نحوه ترخیص کالا از گمرک

گمرک شامل یک انبار برای نگهداری کالا و محموله های تاجران است. زمانی که محموله ای از یک تاجر به گمرک برسد، آن ها را به این انبار انتقال می دهند تا تاجر بتواند مراحل ترخیص کالا را طی کند. در طی این فرآیند، فروشنده ای که کالا را به تاجر فروخته است، باید اسناد و مدارکی را ارسال نماید. خریدار نیز این اسناد را تحویل می گیرد و در کنار آن قبض ترخیص کالا را هم خواهد گرفت و با این قبض امکان ترخیص کالا از گمرک را خواهد داشت.

لازم به ذکر است بدانید که قبل از اینکه خریداران در گمرک حضور پیدا کنند، باید تشریفات گمرکی صورت بپذیرد. تشریفات گمرکی بر اساس هر کالا یا محموله متفاوت است و با هم فرق دارند. این تشریفات که انجام شوند، صاحبان کالا این اجازه را خواهند داشت که محموله یا کالای خود را از گمرک ترخیص نمایند.

 

مراحل ترخیص کالا از گمرک

برای اینکه بتوانید فرایند ترخیص کالا از گمرک را به درستی طی کنید، نیاز است با دقت تمام به تمامی مراحلی که در زیر ذکر کرده و توضیح می دهیم توجه کنید.

 

ثبت اطلاعات در وب سایت مربوطه

اولین کاری که در فرآیند ترخیص کالا باید انجام دهید، ثبت کردن اطلاعات در وب سایت مربوطه است. برای این کار باید وارد سایت وب سایت پنجره واحد تجارت فرامرزی (EPL) شوید و اظهارنامه ای که در آن جا وجود دارد را پر کنید. این اظهار نامه شامل بخش های مختلفی می شود که به طور کلی به دو دسته اطلاعات مربوط به خودتان و اطلاعات مربوط به کالایی که قصد وارد کردن آن را دارید می شود.

حتما به درستی و صحیح بودن ماوردی که در این اظهارنامه وارد می کنید دقت نمایید. تک تک اطلاعاتی که در این اظهارنامه وارد می کند در نهایت موجب می شوند تا هزینه های ترخیص کالا تعیین شوند. در واقع این اطلاعات شما هستند که مشخص می کنند جه مقدار هزینه بابت ترخیص کالا از گمرک باید پرداخت کنید.

بعد از اینکه اطلاعات را وارد کردید و فرایند تکمیل اظهارنامه به پایان رسید، سیستم به شمار یک شماره سریال می دهد. این شماره سریال را ذخیره کنید چرا که در آینده به کارتان خواهد آمد.

 

فرآیند احراز هویت

مرحله بعدی که وارد آن می شود فرایند احراز هویت است. در این مرحله هویت شما توسط کارشناسان گمرک باید تایید شود. در واقع در این مرحله، اطلاعاتی که در اظهارنامه وارد کردید مورد ارزیابی قرار می گیرند و چنانچه صحت آن ها تایید شد، یک شماره کوتاژ یا یک شماره ثبت دریافت خواهید کرد. توجه کنید که در این زمان هیچگونه بدهی نداشته باشید چرا که گذشته کاری و تجاری تان توسط کارشناسان بررسی خواهد شد و اگر بدهی داشته باشید، کالا به عنوان وثیقه ثبت می شود. ثبت کالا تا زمانی ادامه پیدا می کند که شما بدهی ها را پرداخت کنید.

در طول فرآیند احراز هویت، کارشناسان ارزش کالایی که قصد وارد کردن آن را دارید هم تعیین می کنند. در واقع ارزش گذاری بر اساس سامانه گمرک جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

 

فرآیند ارزیابی کالا

بعد از فرآیند احراز هویت، وارد مرحله دیگری به نام فرآیند ارزیابی کالا خواهید شد. این مرحله یکی از مهمترین مراحل ترخیص کالا از گمرک است. در طول این مرحله، فردی که در دوره های مربوط به ارزیابی کالا شرکت کرده و علم و دانش کافی در این زمینه را دارد، محموله های شما که از قبل اطلاعاتی در مورد آن ها در فرم اظهارنامه داده بودید را بررسی و ارزیابی خواهد کرد. فرد متخصص بر اساس اطلاعات وارد شده سعی می کند که ارزیابی را به صورت کاملا انجام دهد. در واقع او با این کار صحت اطلاعات داخل فرم اظهارنامه را بر اساس کالاهای شما می سنجد.

 

مراحل کامل ترخیص کالا از گمرک

 

ارزیاب این امکان را دارد که در مکان های مختلف نسبت به ارزیابی محموله ها اقدام نماید. به عنوان مثال او می تواند در انبار گمرک یا محوطه گمرک فرآیند ارزیابی را انجام دهد. علاوه بر این اگر فرمی که مربوط به فرآیند ارزیابی کالا در شرکت مورد نظر در وب سایت (ELP) است را پر کنید، ارزیاب به شرکت مورد نظر مراجعه می کند و در همان جا اقدام به بررسی کالا و مجموعه ها خواهد کرد. اینکه قرار است کجا فرآیند ارزیابی انجام شود، به میزان اهمیت کالا و محموله ها دارد. برخی مواقع نیاز است که حتما بررسی های تخصصی تر انجام شود پس باید این کار را در محوطه گمرک انجام داد.

در آخرین مرحله از ارزیابی کالا در فرآیند ترخیص کالا از گمرک، بعد از اینکه تمام ارزیابی ها انجام شدند و بررسی ها به دقت صورت پذیرفتند، یک پروانه الکترونیکی صادر می شود. این پروانه شامل همه اطلاعات مربوط به کالا است.

 

مراحل ارزیابی کالا

برای اینکه اطلاعات دقیق تری در مورد فرآیند ارزیابی کالا به دست آورید، ما مراحل آن را قدم به قدم برایتان توضیح می دهیم:

در اولین مرحله کالا مورد بررسی قرار می گیرد تا چنانچه مواد اولیه بود به آزمایشگاه منتقل گردد. پس از این تمامی مجوزهایی که نیاز است از کارنامه های مربوطه دریافت خواهند شد. در طول این فرآیند به گواهی تامین ارز به واسطه بانک عامل هم نیاز دارید که باید صادر شود. همچنین بیمه نامه هم باید توسط شرکت ارائه شود. صدور چند مورد دیگر هم در این زمان نیاز است که شامل صدور گواهی بازرسی، صدور بارنامه و صدور فاکتور از سوی فروشنده هستند.

مرحله دیگری که در ارزیابی کالا باید پشت سر گذاشته شود، عدل بندی گواهی بسته بندی به واسطه شرکتی است که به عنوان صاحب محموله شناخته می شود، این کار به واسطه خود شخص هم انجام خواهد شد. بعد از اینکه این کار انجام شد، یک گواهی مبدا هم از سوی اتاق بازرگانی کشور مبدا صادر خواهد شد. پس از این قبض انبار هم باید صادر شود تا وارد مرحله بعدی یعنی صدور ترخیصیه شویم. در این زمان به یک وکالتنامه از ارگان مربوطه هم باید به واسطه نماینده آن ارائه گردد.

 

اعطا شماره ثبت

پس از فرآیند ارزیابی کالا در ترخیص کالا از گمرک، یک شماره ثبت به شما داده می شود. با دریافت شماره ثبت اظهارنامه هم به رسمیت شناخته خواهد شد. از آن پس نیز این اظهارنامه به عنوان اسناد اداره گمرک به شمار می آید که وجود آن اهمیت زیادی دارد.

 

پرداخت عوارض گمرکی

عوارض گمرکی هر چه که باشند، شما ملزم به پرداخت آن هستید. بعد از اینکه هزینه ها را در بانک واریز کردید، باید فیشی که از سو بانک دریافت می کنید را به فردی که ارزیابی محموله ها را بر عهده دارد ارائه کنید. ارسال اظهارنامه و شناسه واریز نیز بعد از اینکه عوارض گمرکی را پرداخت کردید صورت می پذیرند. بعد از انجام این کار پروانه گمرکی هم صادر خواهد شد.

 

صدور پروانه گمرکی

پروانه سبز در قبل فقط به صورت فیزیکی قابلیت صدور داشت، اما حالا به صورت آنلاین هم صادر می گردد.

 

مراجعه به درب خروج

آخرین مرحله ای که فرد تاجر و بازرگان باید آن را طی کند تا فرآیند ترخیص کالا از گمرک به پایان برسد، رفتن به درب خروج با در دست داشتن پروانه سبز است. این پروانه در سیستم درب خروج به ثبت می رسد. علاوه بر این پروانه در پشت رسید الکترونیکی هم مهر خواهد شد. در این زمان تاجر به هدف خود می رسد و می تواند مجوز بارگیری را دریافت کند. بعد از اینکه این مجوز ارائه شد، تاجر وارد آخرین مرحله از فرآیند ترخیص کالا از گمرک خواهد شد.

 

شیوه ترخیص کالا از گمرک

 

مزایای ترخیص کالا

ترخیص کالا از گمرک به سه دلیل مهم حائز اهمیت است که در زیر به آن ها می پردازیم:

 • حفظ امنیت کالای تجار
 • سهولت در فرآیند فعالیت های تجاری
 • کسب درآمد توسط کشورها

اداره گمرک یکی از سازمان های مهم و حیاتی برای هر کشور است. توسط این اداره، جا به جایی محموله ها و کالاهای وارداتی کنترل می شوند. در واقع اداره گمرک به کشورها کمک می کند که بتوانند در حفظ و به اجرا درآوردن سیاست های مالی، اقتصادی یا اجتماعی شان نقش به سزایی ایفا کنند.

علاوه بر مزایایی که در قبل گفتیم، به واسطه ترخیص کالا از گمرک جلوی قاچاق بسیاری از محموله ها و کالاها گرفته می شود و علاوه بر این هیچ تخلف گمرکی صورت نمی گیرد. به وسیله ترخیص کالا تسهیلات تجاری نیز به سازمانها و ارگان های مختلف هم ارائه می شود. این فرآیند به کسانی که جزو مخترعین یا مبتکران هستند هم کمک می کند و از جرایمی که قرار است به صورت بین المللی به وقوع بپیوندند جلوگیری خواهد کرد.

فرآیند ترخیص کالا از گمرک موجب ایجاد همکاری بین کشورهای مختلف و فرامنطقه ای هم می شود. این کار موجب خواهد شد تا هر کشور اطلاعات دقیق از واردات کالاهای مختلف به کشور خود داشته باشد و بتواند از پول شویی هم مبارزه کند. ترخیص کالا موجب حمایت از تولیدات داخلی هم می شود و به کشورها در حفاظت از آثار باستانی و فرهنگی کمک خواهد کرد. حفاظت از سلامت جامعه، پشتیبانی از تولیدات داخلی، مراقبت کردن از گونه های در حال انقراض یا خیلی کم یابی جانوری یا گیاهی و اعمال کردن قوانین بین المللی از جمله دیگر مزایایی است که فرآیند ترخیص کالا برای تجار و کشورها به ارمغان می آورد.

 

قوانین ترخیص کالا از گمرک

اما ترخیص کالا از گمرک چه قانونی دارد و. تاجر در زمانی که در حال طی کردن فرایند آن است، به چه نکاتی باید توجه کند؟ در ادامه به این قوانین و نکات مهم هم می پردازیم تا دانش و اطلاعات تان در مین ترخیص کالا بیشتر شود.

 • وقتی که تاجری محموله ای را وارد انبار گمرک می کند، باید بداند که از همان زمان تحویل به بعد، به مدت سه ماه زمان دارد، چرا که اداره گمرک یک بازه زمانی سه ماهه برای نگهداری محموله ها در نظر می گیرد. البته دقت کنید اگر شما صاحب کالا باشد و به گمرک نامه ای کتبی بفرستید، مدت زمان نگهداری کالا دو ماه افزایش پیدا می کند. اداره گمرک این زمان را به شما می دهد تا بتواند کارهای ترخیص کالا را انجام دهید و هزینه های گمرکی را پرداخت کند. اگر نتواند هزینه ها را پرداخت نمایید، قوانین و مقررات متروکه در رابطه با محموله تان اجرا می شوند
 • برخی فکر می کنند که با وارد کردن محموله به انبارهای مختلف می توانند زمان بیشتری بخرند اما دقت کنید که اگر محموله تان را به انبارهای مختلفی ببرید، زمانی که مربوط به توقف کالا است، از همان اولین انباری آغاز می شود که محموله تان را به آن وارد کردید
 • برخی کالاها تخریب پذیر هستند یا به عبارت دیگر جزو محموله های فاسد شدنی به شمار می روند. این کالاها خیلی زود باید ترخیص شوند یا به انباری که شرایط نگهداری آن ها را دارد منتقل شوند. فرآیند انتقال این کالا ها به انبار مربوطه زیر نظر گمرک انجام می شود و مسئولیت این کار بر عهده صاحب محموله است و گمرک نیز هیچگونه مسئولیتی را بر عهده نخواهد گرفت
 • چنانچه سندی برای ترخیص کالا صادر شد اما صاحب کالا برای انتقال ترخیص کالا از گمرک مراجعه نکرد، قوانین متروکه مجددا نیز ابل اجرا خواهند بود. هر چند که این بازه زمانی قابل اصلاح و افزایش است اما این موضوع باید توسط اداره گمرک و مرجع تحویل گیرنده تایید شود
 • اگر قصد توقف کالا در مناطق آزاد و اقتصادی را دارید، مت زمانی که می توانید کالا و محموله تان را در آن مناطق متوقف کنید، توسط ارگان هایی که مدیریت این مناطق را بر عهده دارند انجام می شود. مجددا اگر در طول مدت زمان ذکر شده نتوانید فرآیند ترخیص کالا از گمرک را انجام دهید، قوانین متروکه به اجرا در می آیند
 • یک کالا چندان راحت هم شامل قوانین متروکه نخواهد شد. تنها زمانی کالا یا محموله ای مشمول قوانین متروکه می شود که گمرک نظر خودش را در مورد آن محموله اعلام کرده باشد.

 

انواع پروانه های ترخیص کالا از گمرک

 

مدارک لازم جهت ترخیص کالا از گمرک

چه مدارکی برای ترخیص کالا از گمرک الزامی هستند؟ باید بدانید برای اینکه بتوانید کالایی را از گمرک ترخیص کنید، به مدارکی که در دو بخش مختلف تقسیم بندی می شوند نیاز دارید که در زیر به تمام آن ها اشاره می کنیم:

مدارک لازم صاحب کالا یا نماینده شرکت برای ترخیص کالا از گمرک

 • اصل و کپی کارت بازرگانی (تمام صفحات)
 • اصل و کپی کارت ملی صاحب محموله
 • اصل و کپی کارت ملی نماینده شرکت
 • اصل و کپی وکالتنامه محضری نماینده شرکت
 • اصل و کپی معرفی نامه به گمرک
 • کپی دفترچه بیمه

 

مدارک لازم کالا برای ترخیص آن از گمرک

 • ترخیصیه
 • قبض انبار
 • بارنامه
 • پیش فاکتور
 • فاکتور
 • فهرست عدل بندی
 • گواهی مبدا
 • ثبت سفارش بازرگانی
 • بیمه نامه
 • گواهی استاندارد
 • مجوزهای قانونی
 • گواهی بازرسی

 

ترخیص کالا از گمرک ایران

خب حالا که با پروسه ترخیص کالا از گمرک آشنا شدید، قصد داریم شما را با پروسه ترخیص کالا از گمرک ایران آشنا کنیم.

 

نحوه واردات محموله ها به گمرک ایران

چند روش مختلف برای اینکه بتوان محموله ها را وارد گمرک ایران کرد وجود دارد که در زیر به ذکر آن ها می پردازیم:

 • از طریق هوایی
 • از طریق زمینی
 • از طریق دریا

کالاهایی که در گمرک ایران وجود دارند، از طریق بندرهای، شهرهای مرزی یا فرودگاه هایی که وجود دارند، ترخیص خواهند شد.

 

ترخیص کالا از گمرک در شهرهای مختلف ایران

حالا در مورد ترخیص کالا از گمرک در شهرهای مختلف ایران صحبت می کنیم.

ترخیص کالا از گمرک بوشهر

اگر کشورهای حاشیه خلیج فارس قصد صادرات محصولات مختلف به کشور ایران را داشته باشند، واردات کالا در این گمرک انجام می شود. این منطقه با نام منطقه ویژه اقتصادی هم شناخته می شود.

ترخیص کالا از گمرک مریوان

مرزی با عنوان باشمان در توابع مریوان وجود دارد که به عنوان یکی از مناطق مهم به این خاطر که موقعیت تجاری بی نظیری دارد شناخته می شود. این مرز به عنوان یکی از مرزهای مهم زمینی بین کشورهای ایران و عراق هم شناخته می شود.

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

یکی از نقاط گمرکی مهم کشور ایران که نمی توان از اهمیت آن چشم پوشی کرد، گمرک بندر عباس است. فرآیند ترخیص کالا از گمرک به واسطه بندر رجایی شهر انجام می گردد. از آن جا که این منطقه میزبان کشتی های خارجی به منظور بارگیری هایشان است، جزو مناطق تجاری بسیار با اهمیت به شمار می رود.

 

چگونگی ترخیص کالا از شهرهای مختلف ایران

ترخیص کالا از گمرک بندر انزلی

اولین منطقه ای که به عنوان منطقه گمرکی در کشور ایران به وجود آمد، گمرک بندر انزلی است که جزو مهمترین مناطق تجاری در کشور ایران به شمارمی رود. کشورهای زیادی مثل ترکمنستان، روسیه یا آذربایجان کالاهای صادراتی شان را به این گمرک وارد می کنند و به همین خاطر گمرک بندر انزلی اهمیت ویژه ای بین بازرگانان و تجار دارد.

ترخیص کالا از گمرک تبریز

گمرک تبریز هم جزو با اهمیت ترین مناطق گمرکی در کشور ایران شناخته می شود. در این گمرک یک خط راه آهن وجود دارد و از آن جا که در راه ترانزیتی ایران و ترکیه هم قرار می گیرد، اهمیتش بیشتر از هر وقتی می شود.

ترخیص کالا از گمرک تمرچین

تمرچین به عنوان یک منطقه تجاری بین ایران و کردستان عراق شناخته می شود.

ترخیص کالا از گمرک تهران

از آن جا که تهران به عنوان پایتخت ایران است، پس توقع می رود که مناطق گمرکی مختلفی دارا باشد. اغلب بازرگانان نیز برای اینکه بتوانند کالاهای خود را ترخیص کنند، به گمرک تهران می روند. خوب است بدانید که آمار ترخیص کالا در تهران بیشتر از هر منطقه گمرکی دیگر است. از آن جا که به تهران راه های هوایی و زمینی مختلفی هم وصل می شوند، پس اهمیت آن از قبل هم بیشتر می شود..

ترخیص کالا از گمرک میرجاوه

اگر کشورهایی مثل هند یا پاکستان بخواهند محصولات صادراتی خود را وارد ایران کنند، باید این محموله ها را وارد گمرک میرجاوه کنند. این گمرک در استان سیستان و بلوچستان است و از آن جا که مرز نزدیکی با کشورهای هند و پاکستان دارد، اهمیت آن بیشتر می شود

ترخیص کالا از گمرک مهران

گمرک مهران به کشور عراق نزدیک است، پس باید هم اهمیت زیادی داشته باشد. این گمرک در ایلام است و اغلب آن را با نام گمرک شهید سلیمانی هم می شناسند. این گمرک را به عنوان یکی کاربردتری ترین و پرکارترین گمرک های کشور به شمار می آورند.

ترخیص کالا از گمرک مشهد

راه های ارتباطی بسیاری به شهر مشهد ختم می شوند، پس باید توقع داشت که گمرک مشهد هم به عنوان یکی از مهمترین مناطق گمرکی در کشور شناخته شود.

ترخیص کالا از گمرک خرمشهر

گمرک خرمشهر در خلیج فارس به عنوان یکی از بزرگترین گمرک ها به شمار می رود که با  کشور عراق همسایه است. دومین گمرک کانتری کشور گمرک خرمشهر است، این گمرک به اروند رود و کارون هم نزدیک است و به همین دلیل اهمیت آن بیشتر می شود.

ترخیص کالا از گمرک اصفهان

اصفهان شهر بزرگی است و توقع می رود که یکی از بزرگترین گمرک های کشور را دارا باشد. اصفهان از دو گمرک تشکیل می شود که یکی فولاد مبارکه و دیگری ذوب آهن است.

 

هزینه ترخیص کالا از گمرک

هزینه ترخیص کالا از گمرک به چه صورت تعیین می شود؟ بر اساس سه عامل مهم و کلیدی، این هزینه ها تعیین خواهند شد که به شرح زیر هستند:

 • نوع کالا
 • ارزش کالا
 • مجوزهای لازم برای ترخیص

همه گمرک هایی که در کشور ایران مشغول به فعالیت هستند، بابت هزینه ترخیص کالا از تاجران و بازرگانان مبلغ مشخصی دریافت می کنند. هزینه هایی که بازرگانان باید بابت ترخیص کالا بپردازند به واسطه هیئتی از وزرا تعیین می شود. اداره گمرک نیز تحت فرمان این وزرا است و باید بر اساس نظر آن ها عمل کند. به همین دلیل مبلغ اعلام شده را باید از بازرگانی دریافت نماید.

 

هزینه ترخیص کالا از گمرک چقدر است

اما هزینه های ترخیص کالا شامل چه مواردی می شود؟ در زیر به ذکر و توضیح آن ها خواهیم پرداخت:

 

حقوق ورودی کالا

قوانین در گمرک کشور وجود دارد که بر اساس این قوانین هزینه ورودی کالا پرداخت می شود. در واقع هزینه ای که اینجا پرداخت می کند به کالای شما ارتباطی ندارد و به خاطر خدمات گمرکی که از مناطق گمرکی دریافت می کنید دریافت می شود.

 

سود بازرگانی

هزینه ای که بابت سود بازرگانی باید بپردازید، مربوط به محموله های وارداتی قطعی است که در گمرک کشور هستند. هزینه ای که در اینجا باید پرداخت کنید، به واسطه دولت تعیین خواهد شد.

 

هزینه انبارداری

هزینه های مربوط به انبارداری بر اساس فاکتورهای و مشخصه های مختلفی مثل نوع کالاف جنس کالا و وزن آن تعیین می شود. این هزینه ها در همان زمانی که قرار است محموله توسط بازرگان به انباری وارد شود از او دریافت خواهد شد.

 

هزینه مجوزهای واردات کالا

هر محموله ای که توسط بازرگانان به گمرک یک کشور وارد می شود، به یک تا شش مجوز نیاز دارد. هزینه مربوط  به این مجوزها بر اساس تعداد آن ها تعیین خواهد شد.

 

هزینه ثبت سفارش

برای اینکه بازرگانان بتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند، می بایست که ثبت سفارش فعال شان را از وزارت صنعتف معدن و تجارت بگیرند. هزینه مربوط به این کار به صورت درصدی از محموله وارداتی مشخص می گردد. این هزینه باید توسط فردی که به عنوان مالک محموله شناخته می شود پرداخت گردد.

 

دستمزد ترخیص کالا از گمرک

یکی دیگر از هزینه هایی که باید بابت ترخیص کالا از گمرک بپردازید، هزینه مربوط به دستمزد ترخیص کالا است. این هزینه توسط صاحب محموله به شرکت ترخیص کار پرداخت می شود. هزینه مربوط به دستمزد ترخیص کالا بر اساس چهار فاکتور مهم و اساسی تعیین می شود که در زیر به ذکر آن ها می پردازیم:

 • نوع کالا
 • تعداد مجوزهایی که نیاز است
 • گمرک ورودی
 • وزن کالا

 

ترخیص کالا از گمرک، راحت و آسوده

برای اینکه بتوانید کالا یا محموله خود از گمرک را ترخیص کنید، شاید مسیری پر و پیچ خم در پیش روی خود ببیند اما نکته اینجاست که اگر به تمامی نکاتی که در این مطلب ذکر کردیم توجه کنید و آن ها را عمل کنید، قطعا به راحتی می توانید فرایند ترخیص کالا را پشت سر بگذارید. این یک فرآیند پیچیده و مهم است که حتما باشد انجام شود. شاید کمی سخت و طاقت فرسا به نظر برسد اما اگر تمام مجوزهای لازم برای واردات کالا را دارا باشید و هزینه های مربوطه را پرداخت کنید، دیگر مشکلی بابت ترخیص کالا نخواهید داشت.

شاید هر ساله تاجران زیادی به خاطر ترخیص کالا به مشکلات زیادی بر بخورند که این به خاطر عدم آگاهی از قوانین و مقررات گمرک کشور است. اگر شما نمی خواهید مثل این تاجران باشید، پس همواره باید از افراد آگاه و با علم در این زمینه مشاوره دریافت کنید. کسانی که در زمینه مشاوره بازرگانی فعالیت می کنند، می توانند کمک های زیادی در این زمینه به شما نمایند. آن ها جزئیات ترخیص کالا از گمرک را هم به شما خواهند گفت و کمکتان می کنند که بتواید به راحتی کارهای مربوط به ترخیص کالا را انجام دهید.

پس قبل از هر چیزی از مشاوران بازرگانی کمک بگیرید، سپس از افرادی که دارای تجارب کافی در این زمینه هستند راهنمایی بخواهید و بعد هم تمام هزینه ها و قوانینی که ممکنه است در طول پروسه ترخیص کالا از پگمرک دامن گیرتان شوند را مد نظر قرار دهید تا در نهایت انجام این کار برایتان سهل و آسوده باشد.

 

ترخیص کالا از گمرک با کمک هلدینگ افضل تجارت ایرانیان

اگر سوال یا پرسشی در زمینه ترخیص کالا دارید که در طول این مطلب به آن پاسخی ندادیم، می توانید همین حالا با کارشناسان و مشاوران هلدینگ افضل تجارت ایرانیان تماس بگیرید و از آن ها مشاوره و راهنمایی بخواهید. تمامی کارشانسان ما با علم و دانشی که در این زمینه دارند آماده راهنمایی کردن به شما هستند. ما تمام تلاش مان را می کنیم که در راه ترخیص کالا از گمرک به شما کمک کنیم و کاری کنیم که کمتری سختی را در این زمینه به دوش بکشید.

کارشناسان مجموعه هلدینگ افضل تجارت ایرانیان با سال ها تجربه در زمینه فعالیت های تجاری و بازرگانی، بهترین مشاور و راهنمای شما در زمینه ترخیص کالا از گمرک هستند. آن ها به صورت کامل شما را راهنمایی خواهند کرد و به تمام ریز جزئیاتی که باید در مورد انجام این کار بدانید، آگاه تان می کنند. ما مشاورانی داریم که با مدت ها درس خواندن و تجاربی که از آن سخن گفتیم، به یک نقشه راه عالی برای فعالیت های تجاری تبدیل شده اند. پس فرصت را از دست ندهید و اگر نیاز به مشاوره و دریافت راهنمایی دارید، همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مرتضی خزایی
ارسال دیدگاه