تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب “راهنمای کامل”

تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب

یکی از پرطرفدارترین مواد غذایی در سبد مصرفی خانوار ایرانی و حتی بیشتر مردم دنیا برنج است. برنج در انواع مختلف سالانه در کشورهایی مثل هند، ایران، پاکستان و … کشت می‌شود. هر گونه برنج با گونه دیگر متفاوت است و از لحاظ طعم، رنگ، عطر و اندازه تنوع بسیاری دارد. به همین دلیل لازم است تا نکاتی برای تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب بدانید. با آگاهی از تفاوت این دو برنج، می‌توانید برنج باکیفیت، خوش طعم، خوش عطر، سالم و بدون هیچ گونه ضرری برای سلامتی بخرید. شاید با شنیدن این موضوع که برنج می‌تواند برای سلامتی انسان مضر باشید تعجب کنید اما باید بدانید وجود ماده‌ای به نام آرسنیک در برنج نامرغوب می‌تواند سلامت انسان را به خطر بیندازد. پس اگر سلامتی برایتان اهمیت دارد و می‌خواهید باکیفیت‌ترین برنج بازار را بخرید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب

برنج‌های باکیفیت نه تنها طعم بهتری نسبت به برنج‌های بی کیفیت دارند بلکه ضامن سلامتی انسان هم هستند. این برنج‌ها از لحاظ بافت، بو، رنگ و موارد دیگر کیفیت بیشتری نسبت به برنج نامرغوب دارند. برای تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب نیز باید به همین عوامل توجه کنید. حالا ما در ادامه در مورد هر کدام از مشخصه‌های بارز برنج باکیفیت صحبت می‌کنیم تا به راحتی این برنج‌ها را در بین برنج‌های نامرغوب تشخیص دهید.

رنگ برنج

برخی از مردم بر این باورند که برنج هر چه سفیدتر باشد، کیفیت بیشتری دارد. این موضوع اشتباه است و فروشندگان سودجو از این باور اشتباه برای کسب منافع بیشتر استفاده می‌کنند. در واقع آن‌ها برنج‌ها را با مواد سفید کننده ترکیب می‌کنند تا برنج شفاف، سفید و شیشه‌ای شود. وجود این مواد به برنج سفیدی غیر طبیعی می‌دهد، پس از خرید این برنج‌ها اجتناب کنید! برای خرید برنج با کیفیت به سراغ برنج‌هایی بروید که سفید و نیمه شفاف هستند و همچنین به رنگ زرد و کرم نیز تمایل دارند.

تشخیص برنج نامرغوب از مرغوب
تشخیص برنج نامرغوب از مرغوب

ظاهر و بافت برنج

یکی از راه‌های تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب توجه به ظاهر و بافت برنج است. دانه‌های برنجی که می‌خرید باید کاملا یک دست و یک اندازه باشند و هیچ شکستگی در آن‌ها وجود نداشته باشد. در مورد تازگی یا کهنگی برنج باید بگوییم که برخی از مردم به مصرف برنج کهنه و برخی هم به مصرف برنج تازه تمایل دارند. برنج کهنه ری می‌کند یعنی در هنگام پخت قد می‌کشد و برنج تازه هم عطر و طعم خوبی دارد. کسانی که عطر و طعم را به قد کشیدگی برنج ترجیح می‌دهند، بهتر است از برنج تازه استفاده کنند.

اما چطور متوجه شویم که برنج کهنه یا تازه است؟ برنج‌های کهنه سفت‌تر هستند و نسبت به برنج‌های تازه رطوبت کمتری دارند. در هنگام خرید برنج چند دانه از آن را زیر دندان بفشارید تا متوجه میزان سختی دانه‌های برنج شوید. رنگ نیز یکی دیگر ویژگی‌های متمایز کننده برنج کهنه از برنج تازه است؛ برنج‌هایی که کهنه هستند رنگ تیره تری نسبت به برنج‌های تازه دارند.

چربی برنج

هر چند تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب به واسطه بررسی درصد چربی مخصوص افراد حرفه‌ای و با تجربه است اما با این حال گفتن آن در این مطلب خالی از لطف نیست. چنانچه برنج باکیفیت را کمی در دست بسابید، میزان چربی کمتری نسبت به برنج نامرغوب می‌دهد. به طور کلی برنج‌های باکیفیت چربی کمتری نسبت به برنج‌های بی‌کیفیت و نامرغوب دارند.

شپشک برنج

شپشک برخی مواقع نشانه‌ای از باکیفیت بودن برنج است اما در برخی مواقع هم از بی کیفیت بودن برنج خبر می‌دهد. تشخیص اینکه شپشک در چه مواقعی خوب و در چه مواقعی بد است، به شرایط بستگی دارد. زمانی که در برنج شپشک می‌بینید، در اغلب موارد یعنی داخل برنج از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود؛ این نشانه خوب بودن شپشک در برنج است. اما شپشک از کهنه بودن برنج هم خبر می‌دهد و گاهی فروشندگان سودجو برنج کهنه و باکیفیت را با هم ترکیب می‌کنند و به همین دلیل در داخل برنج شپشک وجود دارد.

به صورت کلی بهتر است دقت کنید زمانی که می‌خواهید برنج باکیفیتی بخرید داخل آن شپشک نباشد. چرا که در اغلب موارد وجود شپشک نه تنها باکیفیت بودن برنج را نشان نمی‌دهد بلکه هشداری است که می‌گوید نباید برنج را بخرید.

تشخیص برنج های مرغوب از نامرغوب
تشخیص برنج های مرغوب از نامرغوب

عطر برنج

یکی از راه‌های تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب توجه به عطر برنج است. برای این کار در ابتدا مقداری برنج را کف دست بریزید، سپس داخل آن را بدمید و عطر و بوی آن را استشمام کنید. برنجی که کهنه است بوی ماندگی می‌دهد. با انجام این کار تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب به راحتی امکان‌پذیر است.

پخت برنج

وقتی که برنج باکیفیت و مرغوب را می‌پزید، هنگامی که در آب می‌جوشد، عطر و بویی دل انگیز به وجود می‌آورد. همچنین از آن جا که هضم برنج باکیفیت راحت است، بعد از سرو فرد احساس سنگینی نمی‌کند. برنج‌های باکیفیت تا مدت‌ها بافت نرم و طعم و عطر خوب‌شان را حفظ می‌کنند و پخت سریع تری دارند. پس اگر تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب برایتان مهم است، مقداری از برنج را بپزید! چنانچه این ویژگی‌ها در دانه‌های برنج وجود نداشت، برنج بی‌کیفیت و نامرغوب است.

خرید از فروشگاه‌های معتبر

فروشگاه‌های معتبر یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده کیفیت برنج هستند. اگر از فروشگاهی نامعتبر خرید کنید، شاید فروشنده با کارهایی مثل ترکیب برنج مرغوب و نامرغوب یا اضافه کردن سفیده کننده، سعی در فروش بیشتر محصولات خود داشته باشد. پس انتخاب فروشگاه نیز عامل مهمی است و قبل از اینکه بخواهید به نکات دیگر توجه کنید، حتما به اینکه فروشگاه مورد نظر معتبر است یا نه دقت کنید. به عنوان مثل هلدینگ افضل تجارت ایرانیان باکیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین برنج‌های بازار را عرضه می‌کند. شما می‌توانید با قیمت مقطوع و بسیار مناسب، انواع برنج باکیفیت را از این فروشگاه خریداری کنید.

تولیدکننده برنج

توجه به کشور تولیدکننده برنج نیز یکی دیگر از راه‌های تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب است. برنج‌های ایرانی نسبت به برنج‌های خارجی (مثل برنج‌های هندی یا پاکستانی) کیفیت بیشتری دارد. اما نقطه ضعف این برنج‌ها قیمت آن‌ها است. برخی به دلیل قیمت کمتر تمایل به استفاده از برنج خارجی دارند ولی با این حال بهتر است بدانید خبرهایی از اینکه در برنج هندی آرسنیک وجود دارد به گوش می‌رسد. آرسنیک ماده‌ای مضر است و خطرهای جدی برای سلامت انسان دارد. پس نباید کیفیت را فدای قیمت کرد.

اگر از فروشگاه مناسبی خرید کنید، نه تنها برنجی با کیفیتی می‌خرید بلکه برنج‌ها قیمت مناسبی هم خواهند داشت.

بهترین روش تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب

برنج‌های باکیفیت بافت محکمی دارند و به راحتی زیر دندان خرد نمی‌شوند. این برنج‌ها یک دست و یک اندازه هستند و عطر و بوی خوبی دارند. انتخاب برنج کهنه یا تازه سلیقه‌ای است و هر کسی بسته به ذائقه‌ای که دارد یکی از انواع برنج‌ها را استفاده می‌کند. اما برخی مواقع پای برنج‌های بی کیفیتی که جدای از کهنگی یا تازگی برای سلامت انسان مضر هستند به میان می‌آید که در اینجا بد نیست با دانستن نکاتی که در این مطلب گفتیم، انواع برنج را از هم تشخیص دهید.

تشخیص برنج های نامرغوب از مرغوب
تشخیص برنج های نامرغوب از مرغوب

هلدینگ افضل تجارت ایرانیان، عرضه کننده انواع برنج مرغوب و باکیفیت

هلدینگ افضل تجارت ایرانیان در زمینه عرضه و پخش انواع برنج‌های مرغوب و باکیفیت فعالیت می‌کند. همانطور که در قبل هم گفتیم، برنج‌های ایرانی نسبت به برنج‌های خارجی کیفیت بیشتری دارند و به همین دلیل کارشناسان هلدینگ افضل تجارت ایرانیان با عرضه انواع این برنج سعی در تامین برنج سالم در سبد مصرفی خانواده‌ها دارند. شما می‌توانید برای اطلاع از سایر ویژگی‌های برنج با کیفیت و مرغوب با کارشناسان ما تماس بگیرید؛ هر چند ما در این مطلب سعی کردیم تمام روش‌های تشخیص را ذکر کنیم اما با این حال اگر نیاز به دانش تخصصی‌تری در این زمینه دارید، کارشناسان ما در خدمت‌تان هستند.

هلدینگ افضل تجارت ایرانیان برنج‌های باکیفیت را با قیمت مناسب و مقطوع به فروش می‌رساند. این مجموعه با تشخیص برنج مرغوب از نامرغوب، خیال مشتری را از بابت خرید برنج باکیفیت راحت می‌کند و سپس با در نظر گرفتن مناسب‌ترین قیمت، به او در تهیه برنج با قیمت مناسب کمک می‌کند. اگر به دنبال فروشگاهی برای خرید انواع برنج مرغوب هستید، بدون شک افضل تجارت ایرانیان بهترین گزینه است. این مجموعه با مدیرانی که سابقه‌ای ۲۰ ساله دارند، در جهت رفع نیاز مشتریان به مواد خوراکی و مصرفی مهم مثل برنج، روغن، شکر و … قدم بزرگی بر می‌دارد. مشتریان می‌توانند با خیال راحت خریدی ساده و آسان از هلدینگ افضل تجارت ایرانیان داشته باشند و در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره، با کارشناسان مجموعه تماس بگیرند و سوالات و دغدغه‌های ذهنی خود را از آن‌ها بپرسند.

مرتضی خزایی
ارسال دیدگاه