تفاوت برنج هاشمی و طارم

تفاوت برنج هاشمی و طارم

برنج بخش وعده جدانشدنی سفره های ایرانیان است! بخش بزرگی از وعده های غذایی مختلف مردم کشور ایران ترکیبی از برنج و انواع خورشت است. برنج ها انواع مختلفی دارند و در کشورهای مختلفی کشت می شوند که یکی از بهترین تولیدکنندگان برنج خود کشور ایران است. در این کشور برنج های باکیفیت و خوش عطر و طعمی کشت می شوند که از جمله آنها می توان به برنج ایرانی هاشمی و طارم اشاره کرد. اما در بین برنج های طارم و هاشمی کدام یک بهتر است؟ در این مطلب قصد داریم انواع تفاوت برنج هاشمی و طارم را به شما بگوییم. همراه ما باشید.

 

برنج طارم یا هاشمی

 

برنج هاشمی بهتر است یا طارم؟

برای درک بهتر تفاوت برنج هاشمی و طارم باید ابتدا هر کدام از آن ها را توضیح دهیم.

 

برنج طارم چیست؟

برنج طارم طیف وسیعی از انواع برنج های مختلف را تشکیل می دهد. در واقع این برنج که در مناطق شمالی کشور کشت می شود، گونه های مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به طارم هاشمی یا طارم عطری اشاره کرد. برنج طارم خانواده ای شلوغ و رنگارنگ دارد که هر کدام از اعضای آن ویژگی ها و خصوصیات مخصوص به خود را دارند.

 

برنج هاشمی چیست؟

محل کشت برنج هاشمی شمال کشور و استان گیلان است. دلیل نامگذاری برنج هاشمی در این است که توسط فردی به نام یوسف هاشمی کشف شد. امروزه این نوع برنج جزو باکیفیت ترین برنج ها شناخته می شود و یکی از محصولات مشهور استان گیلان است. از جمله ویژگی های برنج هاشمی قد کشیده آن است. این برنج در برابر آفات مقاومت خوبی دارد و در دو نوع سرد و گرم تقسیم می شود. گونه های سرد و گرم برنج هاشمی تفاوت آنچنانی با هم ندارند و فقط برنج هاشمی گرم نسبت به برنج هاشمی سرد چاق تر است.

برای اینکه برنج هاشمی را از سایر برنج ها تشخیص دهید، ابتدا به رنگ آن دقت کنید. رنگ این برنج استخوانی مایل به کرم است و قدی کشیده دارد. برنج هاشمی اصل می تواند بافت نرم خود را حتی مدت ها بعد از پخت نگه دارد. این برنج همچنین ری خوبی هم دارد.

 

کدام برنج بهتر است؟

بین برنج طارم و هاشمی کدام یک بهتر است؟ در واقع باید بگوییم که این برنج ها از نظر عطر، بو و طعم تفاوت آنچنانی با هم ندارند و چیزی که آن ها را نسبت به هم متمایز می کند، سفیدی بیشتر برنج طارم است. اگر به دنبال برنجی هستید که عطردار و سفید است، به جای برنج هاشمی از برنج طارم استفاده کنید.

این دو برنج کاملا از لحاظ بو و عطر هر کدام به عنوان بهترین برنج عطری ایرانی بازار شناخته می شوند و نمی توان تفاوت چندانی میان آن ها دید.

 

مقایسه برنج هاشمی و طارم

برای درک بهتر تفاوت برنج هاشمی و طارم قصد داریم در ادامه این دو برنج را از جهات مختلف با هم مقایسه کنیم. پس همراه ما باشید.

 

تفاوت برنج طارم با هاشمی از لحاظ عطر

برنج های طارم عطری هستند و برای مهمانی ها گزینه بهتری به شمار می روند. چنانچه برای تشخیص برنج عطری از برنج معمولی نمی دانید چه کنید، مقداری برنج را کف دست ریخته و سپس بو بکشید؛ چنانچه برنج عطر خوبی داشت، یعنی برنج عطری است. برنج هاشمی و طارم دو سبک مختلف دارند که شمال عطری و معمولی است. بعد از اینکه برنج طارم پخته شود، بو و عطری فوق العاده در فضا می پیچید.

 

کیفیت برنج طارم و هاشمی

برنج هاشمی یکی از انواع برنج های کاملا ارگانیک و سالم است که هیچ گونه آفتی به ساقه های نازک آن آسیب نمی رساند و به همین دلیل فاقد سم پاشی است. برنج طارم نیز یکی از انواع برنج های مجلسی با کیفیت و خوش طعم است که می تواند برای شام یا ناهار مراسم های مهم طبخ شده و با طعم بی نظیرش همه مهمانان را راضی کند. در واقع برنج هاشمی ارگانیک تر و سالم تر است و برنج طارم برای مراسمات و جاهایی که شکل و ظاهر برنج اهمیت بیشتری دارد، استفاده می شود.

از آن جا که برنج هاشمی ساقه های نازکی دارد و آفت های مختلف در داخل آن رشد نمی کنند، پس در نهایت نیازی به سم پاشی هم ندارد و به عقیده بسیاری از مردم این برنج کاملا ارگانیک است. برنج هاشمی در انواع مختلفی مثل برنج قهوه ای، برنج آستانه، برنج هاشمی دودی و برنج هاشمی عطری دسته بندی می شود که همگی این برنج ها کیفیتی عالی دارند و جزو بهترین برنج های ایران به شمار می روند.

برنج طارم نیز از کیفیت فوق العاده عالی و خوبی برخوردار است و میان آن ها تفاوت خاصی مشاهده نمی شود. برنج هاشمی چرب تر و نرمتر و برنج طارم خشک تر و مجلسی تر است.

 

تفاوت برنج هاشمی و طارم از نظر کیفیت

 

فرق برنج طارم با هاشمی  از لحاظ پخت

تفاوت برنج هاشمی و طارم در پخت آن ها نیز مشهود است. همانطور که در قبل گفتیم، برنج هاشمی در دو نوع سرد و گرم در بازار وجود دارد. در هنگام طبخ برنج باید به این نکته که از چه برنجی استفاده می کنید توجه کنید. هر یک از انواع برنج هاشمی روش طبخ متفاوتی دارند. برنج های هاشمی زود شفته نمی شود و اگر نکات تهیه برنج در طبخ آن ها به درستی رعایت شود، کیفیتی دو چندان خواهند داشت.

برنج طارمی انواع مختلفی دارد و هر کدام از انواع آن، شیوه پخت جداگانه ای دارند. برنج کاشت دوم طارم نسبت به دیگر برنج های طارم پخت بهتر و آسان تری دارد.

اگر می خواهید بدانید که تفاوت برنج هاشمی و طارم از لحاظ پخت چگونه است، باید بگوییم که این دو برنج از نظر عطر و طعم کاملا بی نظیر هستند. البته که کاشت دوم این برنج ها نسبت به کاشت اول بهتر هستند چرا که طول قد بیشتری دارند و از پخت و ظاهر بهتری هم برخوردار هستند. در بسیاری از رستوران های ایرانی برنج طارم سنگی پخته می شود و دلیل در طعم و مزه فوق العاده آن است. پس اگر به دنبال برنجی رستورانی هستید که کیفیتی بی نظیر دارد، می توانید از برنج طارم استفاده کنید.

 

تفاوت برنج هاشمی و طارم از لحاظ قیمت

برنج هاشمی عطری قیمت بیشتری نسبت به برنج طارم ساده دارد. در بین انواع برنج هاشمی سرد و گرم تفاوت قیمتی چندانی وجود ندارد چرا که این برنج ها کاملا شبیه به هم هستند. برنج طارم از لحاظ قیمتی به برنج هاشمی شباهت دارد و چندان تفاوت قیمتی آشکار با هم ندارند.

اگر قصد خرید عمده برنج طارم محلی و برنج درجه یک هاشمی را دارد، باید بدانید که این دو از لحاظ قیمت نسبت به برنج های ساده هاشمی و طارم گرانتر هستند و البته کیفیتی بیشتر دارند. برخی مواقع در برخی فروشگاه ها برنج هایی با نام طارم و هاشمی به فروش می رسند که قیمت بسیار پایینی دارند؛ اما آیا آن ها واقعا برنج طارم و هاشمی اند؟ این برنج ها کیفیت و مزه برنج طارم و هاشمی اصل را ندارند و فقط نام شان شبیه به نام این برنج هاست! پس اگر تفاوت قیمت زیادی در انواع برنج مشاهده کردید، به تقلبی بودن آن ها شک کنید.

 

خرید برنج طارم و هاشمی

اگر بخواهیم تفاوت برنج هاشمی و طارم را در یک پاراگراف بگوییم، برنج طارم عطر و بوی خاصی دارد و جزو برنج های سفید و عطری به شمار می رود پس برای استفاده در مجالس بهترین گزینه است؛ اگر هم به دنبال برنجی نرم و خوش پخت هستید، برنج هاشمی گزینه بهتری است و مراحل طبخ راحت تری دارد. این برنج ها در حالت کلی جزو دو برنج محبوب و مرغوب کشور ایران هستند که طرفداران به خصوص خود را دارند.

در بین انواع برنج های مختلفی که چه در خارج از کشور و چه در داخل ایران کشت می شوند، کیفیت برنج طارم و هاشمی زبان زد است. در هنگام خرید حتما دقت کنید که برنج های اصل و باکیفیت بخرید و در دام افراد سودجویی که برنج های تقلبی را با نام برنج هاشمی یا طارم به فروش می رسانند نیافتید. برای خرید برنج باکیفیت و اصل باید به سراغ مراکز فروش و نمایندگی های برنج باکیفیت بروید.

 

طارم هاشمی بخرم با طارم محلی

 

هلدینگ افضل تجارت ایرانیان عرضه کننده برنج هاشی و طارم باکیفیت

هلدینگ افضل تجارت ایرانیان در زمینه عرضه و پخش انواع برنج های ایرانی از جمله طارم و هاشمی فعالیت می کند. این مجموعه باکیفیت ترین و مرغوب ترین برنج ها را با قیمت بسیار مقطوع و مناسب به فروش می رساند. ما در این مطلب تفاوت برنج هاشمی و طارم را ذکر کردیم و حال که می دانید کدام برنج برای کدام موقعیت مناسب است، می توانید خریدتان را از وب سایت هلدینگ افضل تجارت ایرانیان ثبت کنید تا در سریع ترین زمان محصول برایتان ارسال شود.

اگر هر سوال دیگری در مورد تفاوت برنج هاشمی و طارم دارید و مطالب این مقاله چندان به کارتان نیامد، می توانید با کارشناسان هلدینگ افضل تجارت ایرانیان تماس بگیرید تا مشاوران به صورت کامل شما را راهنمایی کنند. مشاورین ما در زمینه انواع برنج اطلاعات کافی و مناسبی دارند و با این اطلاعات کمک تان می کنند تا مناسب ترین برنج بازار را خریداری کنید.

مرتضی خزایی
ارسال دیدگاه