اردیبهشت ۲۴, ۱۴۰۲

برنج خوب از کجا بخریم؟

خرید برنج مرغوب

برنج خوب از کجا بخریم سوال هر فردی است که قصد دارد از فروشگاه های برنج برای خرید برنج اقدام کند.

انواع برنج برای خرید سالانه برنج فوق العاده ای هستند. اما برای خرید برنج خوب، باید توجه کنید که معیار شما چیست؟

اگر برنج را برای مراسم خاصی می خواهید نیز می تواند یک معیار باشد. در خرید برنج حواستان را جمع کنید تا سرتان کلاه نرود. البته تشخیص برنج خوب شمال کمی دشوار است.

بنابراین خرید برنج از فروشگاه های برنج راه بهتری است تا با اطمینان از کشاورزان زحمتکش، برنج سالم و اصیل را دریافت کنید.

قیمت برنج نیز یکی از فاکتورهای مهم در خرید برنج است که با توجه به منطقه کشت، سم و کود های شیمیایی و نوع رسیدگی متفاوت است.

 

سوالات متداول

  • خرید برنج مرغوب چگونه انجام می شود؟
  • برنج خوب از کجا بخریم؟
  • تشخیص برنج خوب چگونه انجام می شود؟
  • برنج خوب چیست؟
  • چگونه کیفیت برنج را تشخیص دهیم؟

 

برنج خوب از کجا بخریم؟

برای خرید برنج خوب، ابتدا باید بدانید که تعریف برنج خوب چیست. برنج خوب از نگاه هر کسی معنایی دارد.

معنی برنج خوب می تواند عطر برنج باشد یا یکدست بودن برنج یا رنگ برنج خوب، لذا در این مطلب با بررسی این که برنج خوب چیست، پارامترهای برنج خوب را یک بار برای همیشه بخوانید تا در خرید برنج بیشتر حواستان باشد.

تشخیص برنج خوب

تشخیص برنج خوب کار ساده ای نیست و گاهی افراد خبره هم دچار مشکل می شوند. اما با توجه به رنگ، شفافیت، ظاهر، یکدست بودن و طعم برنج می توان به تشخیص برنج خوب پرداخت. با این وجود بهترین راه تشخیص برنج خوب، پخت برنج است.

خرید برنج ارزان

خرید برنج قدم دوم است. در قدم اول باید بدانید که به دنبال چه برنجی هستید. معیارهای خود را برای خرید برنج مشخص کنید و سپس به جست و جو بپردازید.

معیارهای خرید برنج می تواند قد برنج، کهنه یا تازه بودن برج، خرید برنج برای مهمانی یا پخت غذای خاصی و سایر موارد باشد.

برنج خوب چیست؟

برنج خوب در کل برنجی است که یکدست باشد و اندازه های دانه در مجموع یک اندازه باشند.

عطر برنج یکی از فاکتورهای برنج خوب است که اغلب خانواده ها به دنبال برنجی عطری هستند و معیارشان برای خرید برنج خوب، عطری بودن برنج است.

کهنه یا تازه بودن برنج نیز می تواند یک معیار باشد که برنج کهنه با از دست دادن رطوبت برنج، خشک می شود و پس از پخت ری کشی خوبی دارد.

برنج خوب از کجا بخریم؟

رنگ برنج خوب

رنگ برنج یکی از ابتدایی ترین معیارهای تشخیص برنج خوب است. رنگ برنج خوب سفید و نیمه شفاف است.

بر خلاف برنج های خارجی که رنگ کدری دارند. البته با توجه به نوع برنج، هر برنج رنگی مختص خود را دارد. به عنوان مثال رنگ برنج قهوه ای، سفید و شفاف نیست و همه می دانیم رنگ اصلی آن قهوه ای و تیره است. اما برای برنج های سفید، نباید رنگ برنج زرد یا تیره باشد. روش تشخیص رنگ برنج نیز با دیدن است.

یکدست بودن برنج

یکدست بودن برنج به نوع زمین کشت برنج، آب و هوا و نوع رسیدگی کشاورزان مربوط می شود. همچنین نوع نگهداری از برنج پس از برداشت نیز در یکدست بودن برنج تاثیر دارد.

در زمان خشک کردن یا پوست گیری مقداری از برنج ها شکسته می شوند و تحت عنوان برنج نیم دانه شناخته می شوند.

سورت کردن برنج در کارخانه های شالیکوبی برای یکدست شدن برنج است. یکدست بودن برنج یک معیار برنج خوب است که با دو روش می توان آن را تشخیص داد.

در روش اول که ساده است، باید مقداری از برنج را در کف دست بریزید و به آن با دقت نگاه کنید. اندازه های دانه و رنگ دانه های برنج نباید خیلی متفاوت باشد و یکدست نبودنش توی ذوق بزند. دقت داشته باشید که وجود چهار تا شش درصد برنج نیم دانه در برنج، طبیعی است که به دلیل حمل و نقل اتفاق می افتد و تاثیر بدی در پخت برنج ندارد.

در روش دوم برای تشخیص یکدست بودن برنج، مقداری برنج را روی یک سطح شیشه ای بریزید و از زیر شیشه نوری به برنج ها بتابانید. میزان نوری که از هر دانه عبور می کند نشان از شفافیت دانه است پس باید میازن گذر دهی نور در همه دانه ها به طور میانگین یکدست باشد.

عطر و طعم برنج

برنج خوب، عطر و طعم خوبی دارد که این عطر را در برنج های خارجی پیدا نمی کنید.

برای تشخیص عطر برنج، مقداری برنج کف دست خود بریزید و به برنج ها کنید، سپس با بو کشیدن برنج باید بوی مطبوعی از برنج بلند شود. یا اینکه مقداری برنج را کف دست بریزید و با دو دست کامل برنج را بمالید، سپس برنج را بو بکشید. حال باید عطر برنج شما را مست کند.

البته برخی سودجویان به برنج ها نامرغوب گرد برنج اضافه می کنند. برای این که در دام آن ها نیفتید به مقدرای برنج فوت کنید تا گرد برنج برود سپس چند دانه برنج را در دهان خود بگذارید و بجوید، اگر طعم خوبی نداشت، برنج خوبی نیست.

خشک بودن برنج

خشک بودن برنج نیز یکی از معیار ها برای تشخیص برنج خوب و با کیفیت است. برنج تازه مرطوب است که پخت برنج مرطوب مشکل است و اغلب شفته می شود. همچنین نگهداری برنج مرطوب سخت است و امکان وجود حشرات در نگهداری برنج تازه بالاست.

از این رو در کارخانه های شالیکوبی، برنج ها در دستگاه خشک کن برنج، خشک می شوند. مدت زمان ماندن برنج در دستگاه خشک کن بر کیفیت برنج موثر است. برخی کارخانه ها برای خشک کردن سریع تر برنج، برنج را در دمای بالا و زمان کمتری در دستگاه قرار می دهند که روی کیفیت برنج تاثیر منفی دارد.

روش تشخیص برنج خشک به این صورت است که برنجی که خشک نشده، سفت نیست. وقتی برنج را زیر دندان خود بفشارید، اگر به راحتی خرد شود نشان می دهد که برنج به درستی خشک نشده است. از طرفی برنجی که خوب خشک نشده است با پخت، ری کشی خوبی ندارد و اگر حواستان نباشد برنج شفته می شود.

بند نداشتن برنج

دانه های برنج هیچ بند و ترکی ندارند. درواقع بندهای روی برنج بر اثر سرما دیدن بعد از خروج از کارخانه برنج است. برنج خوب نباید ترک داشته باشد.

روش تشخیص برنج بدون ترک با دیدن است. هم چنین برنجی که ترک داشته باشد را اگر با انگشتان بفشارید، خرد می شود.

کاملاً همسان نبودن دانه های برنج

برنجی که در شالیزار کشت می شود پس از ورود به کارخانه های برنج کمی دانه های شکسته دارند و صد درصد یکدست نیستند. بنابراین برنجی که دانه های آن کاملا یکدست و هم اندازه است جای شک دارد که شاید برنج چینی باشد که از ترکیب پلاستیک و نشاسته تهیه می شوند. این نوع برنج را اگر در حرارت مستقیم قرار دهید دود می دهند.

جهت خرید و فروش، واردات و صادرات انواع برنج های ایرانی و خارجی مرغوب و با کیفیت کافی است با افضل تجارت ایرانیان همراه باشید، برای اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل کرده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

۰۹۳۰۳۸۲۹۳۴۸

برنج خوب از کجا بخریم؟