فروردین ۲۹, ۱۴۰۲

برنج در طب سنتی

طب سنتی

در طبیعت آن اختلاف نظر وجود داشته بعضی آن را گرم و بعضی سرد و بعضی معتدل می‌ دانند ولی در درجه دوم خشک بودن آن اتفاق نظر وجود دارد و بعضی مرکب القوی دانسته‌ اند زیرا اگر در آب بجوشد و آبکش کنند و چلو بپزند، جرم آن درجه اول سرد و آب آن اول گرم می‌ باشد.

تولید کننده خلط صالح و خواب‌ های خوب بوده، در درمان پیچش شکم و زخم روده، اسهال خونی اختناق رحم، امراض کلیه و مثانه نافع است. خوردن برنج با شیرو شکر کثیرالغذا بوده و محرک نیروی جنسی و چاق کننده می‌ باشد.

خوردن آن با دوغ تازه و سماق، تسکین دهنده حرارت و تشنگی و درمان اسهال صفراوی است.

برنج پخته در اشخاص حرارتی تولید حرارت می کند

برنج پخته در اشخاص حرارتی تولید حرارت و در رطوبتی‌ ها ایجاد رطوبت می‌ کند، به همین دلیل اغلب پزشکان د هنگام بیماری خوردن آن را منع کرده‌ اند، ولی در زمان سلامتی آن را کاملاً تجویز می‌ کنند، چون باعث طول عمر و صحت مزاج است. چلتوک برنج دارای مقدار زیادی ویتامین بی می‌ باشد.

برنج سفید از سایر انواع آن بهتر و غذائیت آن بیشتر است. برنج دارای حالت جمع‌ کنندگی و یبوست آور است و به تنهائی خاصیت غذائی کمی دارد. برای مبتلایان به فشار خون مفید است.

برای پیچش شکم، اسهال، بیماری کبدی، برنج پخته مفید است، و مولد منی است، بخ خصوص ترکیب شیر بز با برنج در غذای شیر برنج مفید می‌ باشد.

برنج در طب سنتی

برنج همراه با دوغ تازه یا ماست یا سماق

هر گاه با دوغ تازه یا ماست یا سماق خورده شود، انواع اسهال صفراوی و التهابات و حرارت معده را از هر نوع عطش، استفراغ را نیز بر طرف می‌ کند، به خصوص شیر برنج تهیه شده از شیر بز برای اسهال مفید است، حتی اسهالی که همراه شکم پیچه باشد.

برای درد دور ناف یا به قولی ناف افتادگی، پلوئی که با پیه پشت بز چرب شده باشد، یا در صورت عدم وجود با روغن حیوانی بسیار مفید است.

خوردن برنج پخته باعث دیدن خواب های خوب می‌ شود، به شرط آن که در خوردن آن زیاده روی نشود.

خوردن آب برنج پخته مخلوط با شیر ضمن نرم کردن سینه هر گاه به مدت ده روز ادامه یابد، منی را زیاد می‌ کند، و قوه باء را تقویت می‌ بخشد. بهتر است آب برنج با شیر به نسبت مساوی مخلوط گردد. خوردن شیر برنج نیز برای ازدیاد منی مفید است.

درمان با برنج

ضماد برنج با پیه جهت گشودن دمل مفید است؛ و در ضمن برای جلا دادن جواهر نیز استفاده می‌ شود.

پاشیدن پودر خاک برنج بر روی زخم های تازه مفید است.

نوشیدن سوپی از آرد برنج با پیه کبد بز جهت اسهال شدید و بیماری های حاصله از آن و زخم روده بسیار مؤثر است.

آب برنج چلتوک ساقط کننده جنین است.

برای خونریزی دماغ، به بینی کشیدن پودر و گردی که در موقع برنج کوبی به دست می‌ آید، مفید است.

برخی آش تهیه شده از پوسته برنج که کاملاً سرند نکرده باشند، را برای تقویت دهی رشد مو مفید می‌ دانند.

زیان های برنج

برنج برای اشخاصی که دچار  قلنج یا مستعد قولنج هستند، خوب نیست.

پوسته کاملاً سرند نکرده برنج را برخی افراد مسموم کننده و برخی دیگر عامل سردرد دانسته‌ اند.

سوالات متداول

آیا برنج پخته در اشخاص حرارتی تولید حرارت می کند؟

برنج همراه با دوغ تازه یا ماست یا سماق؟

جهت خرید و فروش انواع برنج های مرغوب ایرانی و خارجی با افضل تجارت ایرانیان همراه باشید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

برنج در طب سنتی