اردیبهشت ۱۶, ۱۴۰۲

شلتوک برنج به چه صورت انجام می شود؟

 

شلتوک برنج به چه روش هایی انجام میگیرد؟

 

خصوصیت های شلتوک برنج

شلتوک به برنجی گفته می شود که دارای پوسته اولیه و ثانویه است. برنج سفید حاصل پوست کندن و سفید شدن شلتوک می باشد. زمانی که شلتوک برنج را در آب خیسانیده و با در بخار آب حرارت داده و سپس آن را خشک نماییم به آن شلتوک نیم جوش شده با بخار داغ گویند اما نوع دیگر آن، شلتوک خیس خورده و نیم جوش شده به وسیله حرارت دادن با شن داغ است که به آن شلتوک نیم جوش شده با حرارت خشک گویند. شلتوک و برنج خام به شلتوک و برنجی که نیم جوش نشده است اطلاق می شود.

شلتوک باید تازه (حداکثر یکساله) و خشک (رطوبت دوازده الی سیزده درصد بر اساس وزن تر) بوده و در شرایط خوبی نگهداری شده باشد. دمای مناسب انبارداری (بیست الی بیست و پنج درجه سانتی گراد) و بسته‌ بندی مناسب شلتوک ها می توانند عامل مؤثری بر کیفیت نهایی محصول باشند.

 

سوالات متداول در رابطه با شلتوک برنج:

شلتوک برنج چیست؟

خصوصیت های شلتوک برنج کدامند؟

روش نیم جوش کردن با بخار آب داغ چیست؟

نیم‌ جوش کردن به وسیله شن داغ شلتوک چگونه انجام می شود؟

 

نیم‌ جوش کردن و پوست کندن شلتوک

اضافه کردن آب به نحوی که آب، شلتوک ها را بپوشاند، سپس روی ظرف حاوی شلتوک را با پارچه پوشانیده و اجازه می دهیم تا روز بعد شلتوک ها خیس بخورند. آنگاه شلتوک ها را از آب خارج نموده و به یکی از دو روش با بخار آب یا حرارت دادن با شن داغ، نیم‌ جوش می کنیم.

روش نیم جوش کردن با بخار آب داغ

در روش نیم جوش کردن با بخار آب داغ، شلتوک خیس خورده بر روی سینی هایی که کف آن ها توری است پهن شده و به مدت ده دقیقه در اتو کلاو یا دیگ پخت، بخار داده می شوند. فشار بخار مناسب در این عملیات حدود یک و نیم کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

 

شلتوک برنج چگونه انجام می شود؟

نیم‌ جوش کردن به وسیله شن داغ

برای نیم‌ جوش کردن به وسیله شن داغ ابتدا مقداری شن ریز یا ماسه بادی تهیه نموده و پس از شستشو، تمیز کردن و خشک کردن، آن را در یک ظرف فلزی کف پهن ریخته و تا درجه حرارت مطلوب (دویست الی سیصد درجه سانتی گراد) حرارت می دهیم در زمان حرارت دادن آن را به هم می زنیم تا به صورت یکنواخت گرم شود (قابل ذکر است از برشته‌ کن‌ های مجهز به همزن برقی که برای برشته کردن آجیل ساخته شده‌ اند نیز برای این منظور می توان استفاده نمود).

همچنین می توان حدود نصف وزن شن به آن شلتوک خیس خورده اضافه نموده و مخلوط شن داغ و شلتوک را به مدت دو الی چهار دقیقه به شدت به هم زد (برای دستگاه برشته کن هشتاد الی صد دور در دقیقه) یا این که تا وقتی که اولین شلتوک شروع به باد کردن یا حجیم شدن (مثل ترکیدن ذرت) کرد عملیات را ادامه می دهیم. متعاقب آن به وسیله یک الک یا توری شلتوک ها را از شن داغ جدا کرده، سپس آن ها را به آرامی خنک می کنیم.

رطوبت شلتوک های نیم جوش شده را در هر دو روش فوق با هوا دهی در طول یک الی دو روز به حد ده الی یازده درصد می رسانیم سپس عملیات پوست کندن (پوست کنی لایه اولیه) را انجام می دهیم.
در صورتی که می خواهیم برنج ما رنگ سفیدتری داشته باشد عملیات سفید کردن را طولانی تر انجام می دهیم. آنگاه برنج‌ ها را الک کرده و دانه‌ های شکسته را از آن جدا می کنیم و دانه‌ های سالم را برای فرآیند حجیم‌ سازی مورد استفاده قرار می دهیم.

 

جهت خرید و فروش، واردات و صادرات انواع برنج های ایرانی و خارجی، روغن، قند، شکر و غیره با افضل تجارت ایرانیان همراه باشید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

شلتوک برنج به چه صورت انجام می شود؟