اردیبهشت ۶, ۱۴۰۲

همه چیز در مورد گیاه برنج

 گیاه برنج

ساقه برنج راست، استوانه‌ ای و جز در قسمتی که گره‌ ها وجود دارند تو خالی است. ارتفاع ساقه به شصت تا دویست سانتی متر می‌ رسد. برنج علاوه بر ساقه اصلی، چهار تا پنج ساقه فرعی دارد. برگ های برنج به صورت متناوب در دو ردیف در دو طرف ساقه قرار گرفته‌ اند. برگ برنج دارای غلاف، پهنک، زبانک و گوشوارک است. همچنین برنج مانند گندم، دارای گل آذین خوشه‌ ای می‌ باشد که دانه‌ ها در آن قرار می‌ گیرند.

بر خلاف سنبلچه‌ های گندم و جو و ذرت که فشرده و نزدیک به هم می باشند، سنبلچه‌ های برنج به صورت غیر فشرده روی محورهای اصلی و فرعی گل آذین قرار می‌ گیرد. میوه برنج دارای غلافی سفید رنگ، قهوه‌ ای ، کهربایی، قرمز یا بنفش است که این میوه را به همراه غلاف آن، شلتوک می گویند. برای قابل استفاده شدن برنج برای انسان، باید شلتوک را پوست کنند، یعنی غلاف را از دانه جدا نمایند.

کشت برنج

شواهد نشان می‌ دهند که تقریبا چهار هزار سال قبل از میلاد، در کشورهای هند و چین، کشت برنج رایج بوده است. پس از گندم، برنج دومین غله مهم در دنیا به حساب می‌ آید. نزدیک به نود درصد سطح زیر کشت و تولید برنج متعلق به کشورهای خاورمیانه می‌ باشد. بیش از نصف محصول برنج هم در دو کشور هند و چین تولید می‌ شود. کشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری برمه، تایلند، ویتنام، لائوس، اندونزی، فیلیپین، پاکستان، برزیل، کوبا، هند، آمریکا، ژاپن، ایتالیا، مصر، چین، مکزیک و استرالیا از تولید کنندگان برنج به شمار می‌ آیند.

انواع برنج

برنج های یک ساله در شرایط مساعد آب و هوایی قادرند رشد مجدد خود را پس از برداشت محصول اول، ‎آغاز نمایند و محصول دوم و گاهی حتی تا چند سری، محصول تولید کنند. برنج های وحشی یک ساله در نقاط مرتفع یا باتلاق های غیر دائمی کم عمق رشد می‌ کنند. برنج های یک ساله کلا نسبت به کم آبی مقاوم‌ ترند. برنج های وحشی چند ساله اغلب در مناطق پست و باتلاق های دائمی کشت می‌ شوند.

همه چیز در مورد گیاه برنج

شرایط مناسب برای کشت برنج

دما: میانگین دمای مورد نیاز برنج هنگام رشد باید بین بیست تا سی و هفت درجه سانتی گراد باشد. پایین بودن دما در اوایل فصل زراعی یا آبیاری مزرعه با آب سرد سبب می‌ شود که زمان رسیدن دانه‌ ها به تأخیر افتد. بالا بودن دما هم موجب کاهش تعداد سنبلچه‌ های بارور و وزن دانه‌ ها می‌ شود.

نور: نور هم یکی از عوامل مؤثر در رشد گیاه است. شدت نور در اوایل فصل زراعی شاید عامل محدود کننده‌ ای برای رشد برنج به حساب آید. اما با نزدیک شدن به پایان فصل زراعی، به ویژه موقع تشکیل خوشه، رقابت برای جذب نور بین بوته‌ ها افزایش می‌ یابد.

رطوبت: مناسب‌ ترین میزان رطوبت برای گل دهی گیاه برنج، هفتاد تا هشتاد درصد است. رطوبت کمتر از چهل درصد، عامل بازدارنده‌ ای برای گل دهی گیاه به شمار می‌ رود. وزش باد و ریزش باران و تگرگ، در زمان گل دهی زیان بار است. همچنین بارندگی موقع برداشت محصول هم عملیات مربوط به خشک شدن محصول را به تأخیر می‌ اندازد. برنج، کلا گیاه آب دوستی به شمار می‌ رود، ولی آبزی نیست. چون ریشه گیاهان آبزی قادر نیست که تارهای کشنده و ریشه‌ های فرعی تولید کند. در حالی که ریشه برنج هم تار کشنده و هم ریشه فرعی دارد.

آب: آب مورد نیاز برنج از سایر غلات بیشتر است. هشتاد درصد آب مورد نیاز محصول برنج تولید شده در جهان به ویژه در نقاط استوایی، از آب باران تأمین می‌ گردد. بیست درصد باقی مانده را از آب رودخانه و آب چاه تأمین می‌ نمایند. نتایج به دست آمده نشان داده که اگر دمای آب کمتر از نوزده درجه سانتی گراد باشد، زمان رسیدن دانه به تأخیر می‌ افتد. اگر هم از سی درجه بیشتر باشد، گسترش ریشه و میزان عملکرد گیاه برنج به دلیل محدود بودن اکسیژن موجود در آب، کم می‌ شود و بازدهی گیاه کاهش می‌ یابد.

خاک: برنج در خاک های مختلف، از فقیر تا غنی که تنها آب مورد نیاز گیاه تأمین باشد به عمل می‌ آید. البته مقدار آب مصرفی در خاک های سبک بیش از خاک های سنگین است. مناسب‌ ترین خاک برای کشت برنج، خاک رسی با لایه غیر قابل نفوذ در عمق پنجاه تا صد و پنجاه سانتی متری و همراه با مقدار زیادی مواد آلی است. برنج اصولا نسبت به شوری خاک و شوری آب مقاوم است. در صورتی که آب کافی برای شست شوی نمک خاک وجود داشته باشد، می‌ توان از برنج برای اصلاح خاک های شور استفاده نمود.

سوالات متداول

گیاه برنج چیست؟

انواع برنج گدامند؟

کشت برنج چگونه صورت می گیرد؟

شرایط مناسب برای کشت برنج چیست؟

برای واردات و صادرات انواع برنج های ایرانی و خارجی با افضل تجارت ایرانیان همراه باشید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل کرده و با کارشناسان ما در تماس باشید.

همه چیز در مورد گیاه برنج