خرداد ۹, ۱۴۰۲

ویژگی های برنج مرغوب

هنگام خرید برنج به چه نکاتی توجه کنیم

چند وقتی است که با ورود برنج های خارجی و داشتن قیمت مناسب این برنج ها کم کم راه فریب را برای افراد سودجو باز کرده، به صورتی که بسیاری از افراد آشنایی کامل و شناخت از برنج ندارند و افراد سودجو چه به دروغ برنج خارجی را به عنوان برنج مرغوب معرفی می کنند. یا این که آن را با برنج های مرغوب مخلوط می کنند و نیز برخی از افراد به ظاهر کاسب ارقام برنج پرمحصول را که از نظر قیمت از ارقام برنج کم محصول نظیر ارزانتراند مخلوط می کنند وبا قیمت بالا عرضه می کنند، لذا بران شدیم تا چند ویژگی برنج مرغوب را اینجا ذکر کنیم تا آشنایی مختصری با برنج پیدا کنید.

سوالات متداول

  • هنگام خرید برنج به چه نکاتی توجه کنیم؟
  • چگونه کیفیت یک برنج مرغوب را تشخیص دهیم؟
  • یکدست بودن برنجبه چه معناست؟
  • زود هضم بودن برنج مرغوب یعنی چه؟

خوش طعم و عطر خوب داشتن برنج

برنج مرغوب با برندهای متفاوتی به بازارعرضه می‌ شود. برنج‌ ها به‌ واسطه نوع بذرشان به دو دسته پرمحصول و کم‌ محصول تقسیم‌ بندی می شوند.

برای تشخیص عطر و طعم برنج می‌ توانید چند دانه از برنج را در دهان ریخته بجوید و مزه آن را بچشید. بد نیست بدانید که حین خرید برنج‌ مرغوب پر محصول بایستی کمی دست به عصا و با دقت وارد بازار شوید، چرا که در کنار برنج‌ مرغوب، بازار داغ برنج‌ های بی کیفیت و شباهت‌ هایی که با محصول برنج مرغوب دارند باعث می‌ شود تا مشتریان حین خرید دچار مشکل شوند؛ برنج‌ هایی که به‌ خاطر دارا بودن مواد مضر مثل آرسنیک سلامت افراد را در طولانی‌ مدت به خطر می‌ اندازند.

یکدست بودن برنج

برنج مرغوب باید یکدست باشد نه مخلوطی از دانه های چاق و لاغر، زرد و سفید، کوتاه و بلند یا ریز و درشت. هر چه دانه های شکسته یا در اصطلاح “نیم‌ دانه” بیشتر باشد، کیفیت کمتری دارد. بیشتر برنج‌ های موجود در بازار دانه‌ های شکسته یا به اصطلاح نیم‌ دانه دارند که پس از پخت بر کیفیت برنج اثر می‌ گذارند. پس اگر می‌ خواهید برنجی یک‌ دست و بدون نیم‌ دانه داشته باشید کمی از آن را در کف دست بریزید و سپس دقت کنید که از میان دانه‌ ها چند درصد نیم‌ دانه است. با این آزمایش یکدست بودن برنج (یعنی مخلوط نبودن) را هم می‌ توانید معلوم کنید.

ویژگی های برنج مرغوب

زود هضم بودن برنج مرغوب

خاصیت مهم و قابل ذکر زود هضم بودن برنج مرغوب از ویژگی های مهم دیگر یک برنج مرغوب قابلیت گوارشی و هضم پذیری آسان آن است، به طوری که برنج خوب و با کیفیت بلافاصله در تماس با بزاق دهان حالت نر و آب شدگی دارد، به واسطه سبک بودن بافت دانه برنج بوده که در ارقام پرمحصول این خاصیت کیفی کمتر مشاهده می گردد و از دیگر آزمون های خصوصیات ارقام برنج کیفی و غیر کیفی، طویل شدن دانه برنج پس از پخت و انبساط حجم با جی تی متوسط و عامل عطری بودن آن در اثر وجود عامل شیمیایی دو استیل یک پرولین است.

مراقب آفات باشید

نگهداری برنج مرغوب هم به اندازه خرید و طبخ آن بسیار اهمیت دارد. لازم است بدانید که از کیسه برنج باید در جایی خنک و خشک نگهداری کنید. ممکن است پس از مدتی حین استفاده از برنج متوجه جا خوش‌ کردن حشرات در کیسه برنج شوید. آفات همیشه تهدید بزرگی برای محصول برنج محسوب می‌ شوند، در گذشته از قرصی به نام قرص برنج برای حفظ این محصول از آفات استفاده می‌ شد اما بد نیست بدانید که هر گونه تماس چه از راه استنشاق و چه از راه پوستی و خوراکی با این قرص می‌ تواند باعث مسمومیت افراد و حتی مرگ آن ها شود اما متأسفانه هنوز بعضی از عطاری‌ ها اقدام به فروش آن می‌ کنند. شاید بهترین راه این باشد که حجم کمتری از برنج را خریداری کنید تا دچار مشکل آفت‌زدگی این محصول نشوید.

برای جلوگیری از حمله این آفت‌ ها می‌ توان مقداری نمک کوبیده روی برنج ریخت و آن را زیرو رو کرد تا لایه‌ ای از نمک روی دانه‌ های برنج را بپوشاند. همچنین می‌ توان روی ظرف برنج را با پارچه پوشاند تا هم بخار آب از آن خارج شود و هم آفت تازه‌ ای داخل آن نشود.

نگهداری بعد از خرید برنج

  • کیسه یا سطل های نگهداری برنج را حتما در جایی عاری از نم، خنک و به ویژه خشک انبار کنید تا رطوبت درون دانه ها تبخیر شود.
  • از گذاشتن کیسه ها روی هم خودداری کنید.
  • بین هر کیسه فاصله ای برای عبور هوا بگذارید.
  • افزودن مقداری نمک و چند دانه سیر همراه با سرکشی و هوادهی گاه به گاه، از آفت زدگی آن جلوگیری می کند.
  • به هیچ وجه از قرص های شیمیایی استفاده نکنید.

چند نکته در مورد برنج

در هنگام خرید برنج ایرانی اگر دقت نکنید؛ برنج‌ های مخلوط به اسم برنج مرغوب یک‌ دست را به خانه خواهید برد. راه‌ هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می‌ توان برنج مرغوب و با کیفیتی را انتخاب کرد.

نکته ای که همیشه باید توجه داشته باشید این است که برنج کهنه بهتر از برنج نو است برای همین برنج‌ های قدیمی گران‌ تر از برنج‌ های محصول امسال هستند. علت این مساله نیز این است که برنج هم، مانند هر دانه دیگری در ابتدا مقداری آب دارد که پس از برداشت و خشک کردن آن، آب درونش تبخیر می‌ شود.

وقتی دانه برنج خشک، سفت و فشرده باشد هنگام پختن به خود آب جذب می‌ کند و حجمش اضافه می‌ شود و به اصطلاح ری می‌ کند و در زمان دم‌ کشیدن قد می‌ کشد اما برنجی‌ که امسال برداشت شده به‌ خاطر اینکه در انبار نمانده و هنوز مقداری رطوبت در دانه‌ های برنج وجود دارد، حین پخت به خوبی ری نمی‌‌ کند.

برای خرید و فروش، واردات و صادرات انواع برنج های ایرانی و خارجی با کیفیت کافی است با افضل تجارت ایرانیان همراه باشید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده درسایت تماس حاصل کرده و با مشاوران ما در ارتباط باشید.

ویژگی های برنج مرغوب