اردیبهشت ۱۴, ۱۴۰۲

چه نوع برنجی بخریم؟

چه نوع برنجی برای خرید مناسب است؟

این روزها پیدا کردن برنجی که یاد برنج اصیل را در یادمان زنده کند، کار سختی شده است.

در حال حاضر بازار برنج در انحصار محصولاتی است که از کشورهای دور و نزدیک می آیند و قیمت نسبتا مناسبشان طرفداران آن ها را هم زیاد نموده است.

بیشتر این برنج ها خوب قد می کشند، بعضی هایشان هم عطر خوبی دارند اما اغلب آن ها بعد از پخت طعم ندارند و مانند دانه های پلاستیکی، سفت می شوند.

تقلب هم در بازار برنج فروشی زیاد است و حتی اگر دقت هم نمایی، باز برنج های مخلوط به اسم برنج یکدست را به خانه می بری ولی با این همه راه هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان برنجی با کیفیتی مناسب را انتخاب نمود.

ولی تشخیص دادن این که چه برنجی مرغوب است، خودش تخصص می خواهد ولی یک اصل کلی می گوید برنج اعلای انباری، خشک، باریک، سخت و نیمه بلوری است و زیر دندان به آسانی خرد نمی شود. پس هنگام خرید برنج چند دانه از آن را زیر دندان له کنید و وقتی این کار با سختی انجام شد، معلوم است که برنج نو نمی باشد.

برای تشخیص عطر و طعم برنج نیز یک مشت کوچک از آن را بین کف دو دست خوب بمالید و یا به اصطلاح «ها» کنید و سپس بو بکشید اگر برنج عطر داشته باشد خودش را نشان می دهد. این کار را به روش دیگری نیز می توانید انجام دهید یعنی چند دانه از برنج را در دهان ریخته بجوید و مزه آن را بچشید.

بیشتر برنج های موجود در بازار دانه های شکسته یا به اصطلاح برنج نیم دانه دارند که بعد از پخت بر کیفیت برنج اثر می گذارند.

پس اگر می خواهید برنجی یکدست و بدون نیم دانه داشته باشید کمی از آن را در کف دست بریزید و سپس دقت کنید که از بین دانه ها چند درصد نیم دانه است.

با این آزمایش یکدست بودن برنج (یعنی مخلوط نبودن) را هم می توانید معلوم نمایید، این نکته مهمی است و یکدستی برنج بسیار اهمیت دارد زیرا مدت پخت هر برنج با نوع دیگر فرق دارد و برنج مخلوط را نمی توان خوب از آب در آورد.

چه نوع برنجی بخریم؟

برنج کهنه بهتر از برنج نو

همیشه می گویند برنج کهنه بهتر از برنج نو است برای همین برنج های قدیمی گران تر از برنج های محصول امسال هستند.

از یک پیمانه برنج ری دار خوب حدود سه پیمانه چلو در می آید. این در صورتی است که برنج نمدار ری نمی کند. برای همین است که صرف با خرید برنج کهنه است و طبیعتا نتیجه ای نیز که از آن حاصل می شود، بهتر می باشد. علت این مساله نیز این است که برنج هم، مانند هر دانه دیگری در ابتدا مقداری آب دارد که بعد از برداشت و خشک کردن آن، آب درونش تبخیر می شود. وقتی دانه برنج خشک، سفت و فشرده باشد هنگام پختن به خود آب جذب می کند و حجمش اضافه می شود.

نگه داری برنج

بعد از خرید برنج نوبت به رعایت نکاتی ظریف برای نگهداری بهتر از آن می رسد. یادتان باشد برنج باید در جای خشک انبار شود.

گرمای عادی تابستان به برنج صدمه نمی زند ولی رطوبت آن را خراب می کند پس محل انبار کردن برنج باید دور از هر گونه آب و رطوبت باشد.

انواع آفت ها ممکن است داخل برنج شوند، از آن تغذیه کنند و درون دانه های آن تخم بگذارند. برای جلوگیری از حمله این آفت ها می توان مقداری نمک کوبیده روی برنج ریخت و آن را زیرو رو نمود تا لایه ای از نمک روی دانه های برنج را بپوشاند.

همچنین می توان روی ظرف برنج را با پارچه پوشاند تا هم بخار آب از آن خارج شود و هم آفت تازه ای داخل آن نشود.

سوالات متداول

چه نوع برنجی بخریم؟

چه نوع برنجی برای خرید مناسب است؟

برنج کهنه بهتر یا برنج نو؟

نگه داری برنج گونه است؟

برای خرید و فروش، واردات و صادرات انواع برنج های ایرانی و خارجی کافی است با افضل تجارت ایرانیان همراه باشید، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل کرده و با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چه نوع برنجی بخریم؟