فروردین ۲۷, ۱۴۰۲

چگونه در خانه­ برنج بکاریم؟

می ­‌توانید برای خودتان برنج بکارید؟

در کشور ژاپن و اندونزی، برنج برای خود دارای بت و الهه است. برنج برای رشد و بارآوری به چندین تن آب به علاوه­‌ی شرایط آب و هوایی گرم و آفتابی نیازمند است. این امر موجب شده است تا کاشت برنج در همه‌­ی مناطق کره زمین میسر نباشد اما شما می‌­ توانید به نحوی در خانه‌­ی خود، برنج پرورش دهید.

زمانی‌که می­‌ گوییم “به روشی” پس کاشت برنج در خانه قطعا میسر است، (مگر این‌ که در پشت خانه­‌ی خود یک مزرعه­‌ی بزرگ شالی‌ کاری داشته باشید!) اما بعید است که بتوانید محصول زیادی برداشت کنید. با این وجود، کاشت برنج در خانه یک پروژه‌ی سرگرم­ کننده و دوست­ داشتنی است. کشت برنج در خانه درون گلدان صورت می‌ ­گیرد بنابراین فضای زیادی را اشغال نمی ­‌کند مگر این‌ که شما تصمیم داشته باشید برای این کار از حیاط پشتی خانه استفاده کنید.

چگونه برنج بکاریم؟

کاشت برنج آسان است اما این‌ که برنج را چگونه بکاریم که تا زمان برداشت دوام بی‌ آورد، کار مشکلی است. به طور ایده‌ آل، شما به حداقل چهل روز متوالی که دمای هوا بیش از هفتاد درجه فارنهایت (بیست و یک درجه سانتی گراد) باشد، نیاز دارید. افرادی که در مناطق گرم زندگی می ­‌کنند بهترین شانس را برای انجام این کار دارند اما دیگر افراد نیز می‌ ­توانند خودشان دست به کار شوند و با قرار دادن برنج­‌ ها در زیر نور در درون خانه، آن‌ ها را پرورش دهند.

مرحله اول کاشت

در مرحله­­‌ی اول، شما باید یک یا چند گلدان پلاستیکی بدون روزنه پیدا کنید. تعداد یک یا چند گلدان بستگی به این دارد که شما می­‌ خواهید چه تعداد از این شبه مزرعه ­‌های شالیکاری مینیاتوری درست کنید.

در مرحله‌­ی بعد، بذرهای برنج را از یک فروشگاه لوازم باغبانی بخرید و یا برنج‌­ های دانه بلند قهوه‌ ­ای رنگ را از فروشگاه­‌ های مواد غذایی تهیه کنید. برنج‌­ های آماده که به دلیل فرآوری رنگ ­‌شان سفید نیست، بهترین گزینه هستند.

سطل یا گلدان پلاستیکی را به اندازه‌­ی پانزده سانتی ­‌متر از خاک گلدانی یا خاک معمولی، پر کنید و روی خاک به میزان پنج سانتی­‌ متر آب بریزید. یک مشت پر از برنج دانه بلند را به گلدان اضافه کنید. برنج­‌ ها در درون خاک ته نشین می‌ شوند. گلدان را در محیط گرم و آفتابی قرار دهید و شب ­‌ها آن‌ را به مکانی گرم انتقال دهید.

چگونه در خانه­ برنج بکاریم؟

مراقبت از برنج

از این زمان به بعد برنج‌ ­ها دیگر نیاز به مراقبت زیاد ندارند. میزان آب بر روی خاک را در حد پنج سانتی ­‌متر یا بیشتر نگه دارید. زمانی‌ که طول برنج ­‌ها به چهارده تا پانزده سانتی‌ متر رسید، سطح آب‌ را به ده سانتی‌ ­متر افزایش دهید. سپس اجازه دهید که سطح آب در طول یک دوره­‌ی زمانی، خود به خود پایین برود. در شرایط ایده‌ آل، نباید گیاه در زمان برداشت محصول، درون آب قرار داشته باشد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، برنج بعد از چهار ماه آماده‌­ی برداشت است. رنگ ساقه‌­ های برنج از سبز به طلایی تغییر می ­‌کند که نشان دهنده‌­ی زمان برداشت محصول است. منظور از برداشت برنج، بریدن و دسته کردن خوشه ­‌های افشانی است که به ساقه ها چسبیده‌­ اند. برای برداشت برنج، ساقه­‌ ها را ببرید و اجازه دهید تا خشک شوند. آن‌ ها را درون روزنامه بپیچید و دو تا سه هفته در مکان گرم و خشک قرار دهید.

زمانی‌ که ساقه‌­ های برنج خشک شد، آن‌ ها را درون فر با دمای پایین (زیر دویست درجه) به مدت یک ساعت برشته کنید. سپس شلتوک­‌ ها (پوسته­ های برنج) را با دست جدا کنید. تمام شد! اکنون شما می‌ توانید به وسیله‌­ی برنج ­‌هایی که خودتان کشت کرده ­‌اید، آشپزی کنید.

سوالات متداول

چگونه در خانه­ برنج بکاریم؟

می ­‌توانید برای خودتان برنج بکارید؟

چگونه برنج بکاریم؟

شما عزیزان می توانید جهت خرید و فروش انواع برنج های ایرانی و خارجی با کیفیت با افضل تجارت ایرانیان همراه باشید، برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

چگونه در خانه­ برنج بکاریم؟